Β’ Εθνική (1ος όμιλος / 4η αγωνιστική): Έκοψε τη φόρα του ΑΠΑΣ το Αιγάλεω!

Το αήττητο του ΑΠΑΣ έσπασε στο Αιγάλεω! Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, το “Σίτι” υποχρέωσε την ομάδα της Νάξου στην 1η ήττα της με 89-85, παρότι δεν είχε ούτε τον κόσμο του (το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών), ούτε τον Αλέξανδρο Κυρίτση.

Απόντος του 1ου σκόρερ του πρωταθλήματος, το Αιγάλεω διέθετε πολυφωνία και πολλούς παίκτες που “βγήκαν” μπροστά, όπως ο Τζάιδας (20π.), ο Τσορμπατζόγλου (19π.) και ο Δουρουντούς (16π.), ο οποίος πέτυχε όλους τους πόντους του στο 2ο ημίχρονο και έκρινε ουσιαστικά το νικητή με 8/8 ελεύθερες βολές στα τελευταία 78 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό από την αρχή μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα συνολικά 14 φορές (οι 10 στο 1ο ημίχρονο) και το σκορ να είναι ισόπαλο άλλες επτά. Καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των οκτώ πόντων στο 1ο 20λεπτο (24-16 στο 9′) και αυτή η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, μέχρι οι γηπεδούχοι να πάρουν “αέρα” 4-5 πόντων στα μέσα της 4ης περιόδου (79-74 στο 36′).

Ο ΑΠΑΣ έμεινε μέχρι τέλους στο ματς χάρις στους πόντους του Λάκοβ και του Στάθη, με τον τελευταίο να κάνει το σκορ 85-84 στα 18” πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια όμως το φάουλ έγινε στον Δουρουντού, που απλά δεν μπορούσε να αστοχήσει από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”. Ο γκαρντ του Αιγάλεω πέτυχε τους τελευταίους οκτώ πόντους της ομάδας του, όλους με ελεύθερες βολές (συμπεριλαμβανομένων και αυτών που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στα 6,5”), κρατώντας σφιχτά τη νίκη για τους “κυανόλευκους” του Κώστα Σορώτου.

* Επεισόδιο απειλήθηκε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, όταν ο Ιορδάνογλου έδωσε την μπάλα στον Λάκοβ, αυτός του την πέταξε πίσω και ο Δουρουντούς έσπρωξε στη συνέχεια τον γκαρντ του ΑΠΑΣ. Τα πνεύματα ηρέμησαν πάντως γρήγορα.

Αιγάλεω – ΑΠΑΣ Νάξου 89-85
Διαιτητές: Αγγελής, Καραμπιτσάκος, Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 27-22, 46-43, 66-65, 89-85
Αιγάλεω (Σορώτος): Ιορδάνογλου 3 (1), Μαυραντζώτου, Ζαραϊδώνης 11 (2), Λιαράκος 5 (1), Τσορμπατζόγλου 19 (3), Τζάιδας 20 (1), Δουρουντούς 16, Ολύμπιος 7 (2), Νικολιδάκης 8.
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Τσρνιτς 21 (3), Παρασκεύοπουλος 5, Νεόφυτος 6, Γκαβασιάδης 8, Στάθης 20 (3), Κρανιάς, Χαρούνι 14, Λάκοβ 11 (2).

Όλα τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής (28/10)

Πρωτέας Βούλας – ΑΕΝΚ 81-76
Πανελευσινιακός – Παγκράτι 98-79
Δάφνη – ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 79-77