Β’ Εθνική – 27η αγωνιστική… Ο Φιλαθλητικός έριξε… νοκ άουτ το Ηράκλειο!

Η κούρσα για την τρίτη θέση έχει πλέον δύο διεκδικητές. Ένα χρόνο μετά την κατάκτηση της ανόδου για τη Β’ Εθνική μέσα στο Λίντο, ο Φιλαθλητικός έκοψε πάλι το δρόμο του Ηρακλείου, νικώντας το εύκολα με 83-71 στο μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής. Οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν από την αρχή έως το τέλος του αγώνα και προηγήθηκαν ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο 24′ (29-55), παρά την απουσία του άρρωστου (είχε 39 πυρετό και δεν πήγε στο Ηράκλειο) Γκίκα.

Η νίκη του Φιλαθλητικού, σε συνδυασμό με τις νίκες της Νίκης Βόλου και της Αγίας Παρασκευής, ξεκαθάρισαν την κατάσταση στη μάχη για την 3η θέση, η οποία μοιάζει να εξελίσσεται πλέον σε υπόθεση δύο ομάδων. Η μία είναι η Νίκη Βόλου, η οποία συνέτριψε με 89-58 τον ταλαιπωρημένο Κόροιβο, που έφτασε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας Μαγνησίας λίγη ώρα πριν από την έναρξη του αγώνα και ηττήθηκε φυσιολογικά χωρίς μεγάλη αντίσταση από τη Νίκη, που πίεσε στην άμυνα, έτρεξε και πέτυχε πολλά εύκολα καλάθια, “ανοίγοντας” τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η άλλη είναι η Αγία Παρασκευή, η οποία διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες την Αναγέννηση Φλόγας 97-68 και είναι πλέον μόνη 4η. Οι “μελανόλευκοι” περιμένουν την επόμενη εβδομάδα το Ηράκλειο στο Κοντόπευκο προκειμένου να εξασφαλίσουν μαθηματικά την 4η θέση και να σκαρφαλώσουν στην 3η, εκμεταλλευόμενοι πιθανό στραβοπάτημα της Νίκης Βόλου στο κλειστό του Ζωγράφου (κόντρα στον Φιλαθλητικό).

Ισοφάρισε το ρεκόρ ο Αίολος

Ο Αίολος, από την πλευρά του, συνεχίζει απτόητος τις επιβλητικές εμφανίσεις του στα γήπεδα της Β’ Εθνικής. Οι Τρικαλινοί έκαναν περίπατο στην Τούμπα κόντρα στη ΜΕΝΤ (87-63), έφτασαν τις 12 σερί νίκες και ισοφάρισαν το καλύτερο ρεκόρ όλων των εποχών στη Β’ Εθνική (25 νίκες), με άλλα τρία παιχνίδια να απομένουν! Αξια αναφοράς η επιστροφή του Χρυσόπουλου 3,5 μήνες μετά το σοβαρό τραυματισμό του, σημειώνοντας μάλιστα 15 πόντους.

Η βαριά ήττα της Αναγέννησης βύθισε ακόμα περισσότερο την Αναγέννηση, κι ας έμαθε ευχάριστα νέα από την Αθήνα. Εκεί, ο Δούκας επιβλήθηκε του Αίαντα Ευόσμου πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 79-74 (στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στο +18). Ο Αίας κατέβηκε στην Αθήνα χωρίς τον Γυμνόπουλο και ηττήθηκε φυσιολογικά, εντούτοις παραμένει σε θέση ισχύος για την παραμονή, έχοντας μάλιστα μπροστά του το 20-0 επί της Χαλκηδόνας.

Στο τέλος το Αιγάλεω, “επίθεση” καταγγέλλει το Στρατώνι

Με ένα συγκλονιστικό παιχνίδι άνοιξε το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής στο Αιγάλεω, όπου το “Σίτι” νίκησε το Στρατώνι με 87-86. Η ομάδα της Χαλκιδικής έλεγχε το ρυθμό σε όλο το πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 34-25 στο 16′ αλλά στην τρίτη περίοδο ο Τόλιας άλλαξε τελείως τη ροή του αγώνα με τα συνεχόμενα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια. Ο φόργουορντ του Αιγάλεω σημείωσε τους 13 από τους 15 πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 68-59 στο 31′, ωστόσο το Στρατώνι δεν τα παράτησε.

Οι “κίτρινοι”, με τον Κοκολιό να κάνει εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, “γύρισαν” το ματς και 1’34” πριν από τη λήξη προηγήθηκαν 83-81, μέχρι που ένα γκολ φάουλ του Μουμπάρακ (ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, 1’21” πριν από τη λήξη) και ένα λέι απ του Μαρίνου στα 47” έδωσαν στο Αιγάλεω προβάδισμα τριών πόντων (86-83). Το “Σίτι” δεν μπόρεσε πάντως να “καθαρίσει” το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα (έχασε τις 3 από τις 4 βολές που εκτέλεσε) και μετά το τρίποντο του Νουκάρη στα 22,1” (87-86), το Στρατώνι είχε την τελευταία επίθεση και τη μεγάλη ευκαιρία να “κλέψει” τον αγώνα.

Με 5,6” να απομένουν, η επίθεση εκτελέστηκε στην εντέλεια, ο Κοκολιός έκανε ντράιβ, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον αμαρκάριστο Νουκάρη, ωστόσο αυτός αστόχησε στην εκπνοή πίσω από τα 6,75μ. Κάπως έτσι το Αιγάλεω (που “έχασε” τον Καράβολα με θλάση στην αριστερή γάμπα στο 23′) σημείωσε την πρώτη του νίκη (σε 4 αγώνες) επί του Στρατωνίου, ύστερα από έναν καταπληκτικό αγώνα με όμορφες φάσεις, εναλλαγές στο σκορ και δίχως να σημειωθεί το παραμικρό κατά τη διάρκειά του (συνέβαλαν σε αυτό και οι διαιτητές), παρά την… υψηλή επικινδυνότητα του.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν… συνέβη και τίποτα πριν από την έναρξη του ματς… Οπως υποστηρίζει η ομάδα της Χαλκιδικής, πριν από την είσοδο στο γήπεδο δέχτηκε επίθεση από «10 περιθωριακούς» (έτσι τους χαρακτήρισαν), έναν παράγοντα και τρεις παίκτες του Αιγάλεω.

Στην παράταση η Νήαρ Ηστ

Αγώνας-θρίλερ έγινε και στην Καισαριανή, όπου η Νήαρ Ηστ επικράτησε στην παράταση του Διαγόρα με 90-82, κάνοντας πολύ δυσκολότερο το έργο της ροδίτικης ομάδας στην προσπάθεια για την κατάκτηση της 6ης θέσης. Ο «γηραιός» βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους διαφορά στο 34’ και είχε το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο η Νήαρ Ηστ έστειλε το ματς στην παράταση με την ελεύθερη βολή του Αλκη Παππά 8’’ πριν από τη λήξη, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε ο γκαρντ των γηπεδούχων μετά το άστοχο τρίποντο του Κουπίδη. Ο Γκαβανόπουλος ήταν άστοχος στο χρόνο που απέμενε και στην παράταση η Νήαρ Ηστ έκανε σερί 10-0 και έφτασε στην 3η σερί νίκη.