Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό

pao-banvitΗ Banvit πήρε την νίκη στον μικρό τελικό και την τρίτη θέση επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 74-77 σε ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι ανοίγοντας την δεύτερη μέρα του διήμερου Nick Galis Cup.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 22-18 και όλα έδειχναν ότι θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη με την διαφορά να φτάνει στο 7:27 στους έξι 28-22 με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Τζεϊμς Γκίστ ο οποίος πρόσφερε και θέαμα με κάποιες εντυπωσιακές φάσεις και τον Νίκο Παππά να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα ενώ από την άλλη πλευρά για ακόμη μια φορά η μεγάλη «απειλή» ήταν ο Έρλ Ροουλαντ με συμπαραστάτη τον Σάμμυ Μεχία. Όμως στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι ισορροπίες άλλαξαν οι παίκτες της Μπάνβιτ βρήκαν λύσεις για να «σπάσουν» την άμυνα των πρασίνων και να εκμεταλλευτούν τα λάθη των αντιπάλων παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε με 35-37 ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με 39-44 και την συνέχεια να προμηνύεται συναρπαστική.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με 57-57 τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και την Μπάνβιτ να απαντάει άμεσα παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 57-58 το οποίο στη συνέχεια έγινε 61-66 με τρίποντο του Edge για να κλείσει τελικά με 64-67.

Απόλυτα αμφίρροπο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες.O Batista έχασε και τις δύο βολές 30’’ πριν το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν 74-76 ενώ και η Banvit έχασε την δική της επίθεση που ακολούθησε. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με σουτ τριών πόντων χωρίς να βρει όμως στόχο ενώ το σκορ 74-77 επισφραγίστηκε με μια βολή του Μουτάφ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 39-44, 64-67, 74-77
ΠΑΟ(Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 17, Φώτσης 3, Παππάς 15, Διαμαντίδης 8, Γκίστ 19, Μπατίστα 10.
BANVIT(Λούκιτς): Βεϊσελογλου 3, Ρόουλαντ 11, Ουλουσόυ 2, Καντάν, Έτζ, 11, Ντεϊβις 2, Μεχία 8,Βερεμένκο 9, Σίμονς 7, Τσεσίμ 8, Μουτάφ 14, Οζέρ 2.