Τουρνουά «Μαστρογιάννεια»: 2η μέρα

Το Λαύριο ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τη Nέα Κηφισιά με 67-61 στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας του τουρνουά «Μαστρογιάννεια».

Στο άλλο παιχνίδι το Παγκράτι με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο,  κατάφερε να επικρατήσει του Αμύντα με 85-80 στην παράταση (κ.α. 74-74), ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 21 πόντων στα τελευταία 9 λεπτά!

Οι «ροσονέρι» έφεραν τα πάνω-κάτω σ’ ένα ματς, στο οποίο ο Αμύντας έδειχνε πως ήταν το απόλυτο αφεντικό. Η ομάδα του Ζαβού κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι της απ’ το πρώτο λεπτό, αλλά δεν είχε την ανάλογη διάρκεια ως το τέλος κι είδε το Παγκράτι να της παίρνει τη… μπουκιά απ’ το στόμα.

Κάπου στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Αμύντας «ξεφούσκωσε», μπλοκαρίστηκε απ’ την πιεστική άμυνα του Παγκρατίου κι η διαφορά που είχε «χτίσει» (63-42 στο 31ο λεπτό) πήγε… περίπατο! Το Παγκράτι «έκοψε» το pick n roll που εφάρμοζαν με απόλυτη επιτυχία έως εκείνο το χρονικό σημείο οι αντίπαλοί του (με κύριους εκφραστές τους Ζούπα, Λόλα και Βαρδαβά), ισορρόπησε για τα καλά το ματς και με τον Βασιλόπουλο να ευστοχεί σε δύο βολές στα 16 δεύτερα έγραψε το 74-74, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, έχοντας πλέον και την ψυχολογία υπέρ τους οι «ροσονέρι», συνέχισαν την… αντεπίθεση και – εν αντιθέσει με την αναμέτρηση του Λαυρίου την πρώτη μέρα του τουρνουά – πήραν τη νίκη (85-80).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:14-7, 35-23, 49-49, 61-67
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 15 (1), Μοσχοβίτης,Λυμπερόπουλος 8 (2), Διαμαντόπουλος 3, Κόκκαλης 10 (1), Μενουδάκος, Μιχαλόπουλος  3, Πετροδημόπουλος 11, Κουκουνιάς, Κολώκας 6.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μαρκομιχάλης 8 (2), Καρβούνης 4, Κακιούζης 14 (3), Σίννης  9,Ψωμαδέρης 4, Γιαννακόπουλος 9 (1), Τύρλας 8, Περράκης, Σταμάτης 10.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΜΥΝΤΑΣ 85-80 (κ.α. 74-74)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 23-25, 40-57, 74-74, 85-80
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαντζής): Βιδάλης, Μπ. Μπρέισι 8, Βασιλόπουλος 21 (1), Δημάκος 16 (4), Κουτρούλιας 8, Αντωνάκης, Σιγκούνας 14 (2), Ράπτης 6, Βεσκούκης 12 (1).
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 9, Βαθρακοκοίλης, Λόλας 11, Βαρδιάνος 14 (3), Παγώνης 15, Βαρδαβάς 16, Σουρλής 11 (3), Χείλαρης 2, Τζουγκαράκης 2.