Αδυναμίες παρουσίασε κατά το χθεσινό φιλικό παιχνίδι ο Φοίνικας, απέναντι στη Νίκη Βόλου σε ένα ματς το οποίο διακόπηκε στο 29′ λόγω αποχώρησης των διαιτητών και ενώ το σκορ ήταν 69-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Φοίνικας δεν κατάφερε βρει ρυθμό στο α’ δεκάλεπτο. Η Νίκη Βόλου πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκε με 9-2 στο 3′ και συνέχισε να μεγαλώνει τη διαφορά κλείνοντας την α’ περίοδο προηγούμενη με 35-14. Στο β’ δεκάλεπτο ο Φοίνικας βελτιώθηκε κάπως στην άμυνα με τη διαφορά όμως να μεγαλώνει στους 25 πόντους στο τέλος του α’ ημιχρόνου (51-26).

Στο β΄ημίχρονο η Νίκη συνέχισε να μεγαλώνει τη διαφορά και ενώ το σκορ ήταν 69-38 στο 29′, οι δύο διαιτητές αποχώρησαν από το γήπεδο διακόπτωντας τον αγώνα, μετά από διαφωνία μεταξύ του κου Δεσλή και του κου Γιασάρη για ένα αντιαθλητικό φάουλ που σφυρίχθηκε εις βάρος του Φοίνικα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-14, 51-26, 69-38 (29′)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Γιασάρης) Αθανασόπουλος, Μανώλας, Λιάκος, Γοργόλης, Γκαγκανάσιος, Αποστολάκης, Σαριμπαλίδης, Τσούμας, Λούβαρης, Τσιαμπαλής.