Ελαμψε πάλι η Εθνική, σάρωσε τη Γαλλία (+vd)

Την πρώτη θέση στο τουρνουά του Στρασβούργου κατέκτησε η Εθνική, που νίκησε τη Γαλλία 79-67, αφήνοντας πάλι τις καλύτερες εντυπώσεις. Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της Εθνικής κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, αφού “κλείδωσε” αμυντικά τη γαλλική ομάδα και έφτασε δια περιπάτου στην τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια προετοιμασίας εν όψει του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας (4-22 Σεπτεμβρίου), έχοντας πρώτο σκόρερ τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (18π.).

Η άμυνα ήταν πάλι το “κλειδί” για την Εθνική, που κράτησε χωρίς καλάθι επί 5,5 λεπτά τη Γαλλία στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει χάρη σε ένα σερί 9-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Φώτση που έκανε το σκορ 58-48 στο 27′. Το χρονικό διάστημα της… επιθετικής ανομβρίας των Γάλλων διήρκεσε πάντως πολύ περισσότερο… Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε τους Γάλλους στο ένα καλάθι εντός πεδιάς από το 23′ έως το 34′ και προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο 35′ (75-56), τελειώνοντας από πολύ νωρίς τον αγώνα.

Η Ελλάδα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, πολυφωνία στην επίθεση, ήταν εύστοχη πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., προκάλεσε πολλά λάθη και έλεγξε επί 40 λεπτά το ρυθμό και την εξέλιξη του αγώνα. Δεν έλειψαν, βέβαια, και τα προβλήματα, όπως η άμυνα μέσα στη ρακέτα, όπου οι “τρικολόρ” έφτασαν αρκετές φορές (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με τον Αζινσά) μέχρι το εύκολο καλάθι.

ΓΑΛΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 67-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 40-45, 51-63, 67-79
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 2, Πάρκερ 2, Ντιαό 15, Αζινσά 16, Ζελαμπάλ 5 (1), Ντιό, Πετρό 4, Καουντί, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 10 (2), Βέστερμαν, Λοβέρν 9.
ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Ζήσης 9 (1), Περπέρογλου, Φώτσης 10 (3), Παπανικολάου 10, Μαυροκεφαλίδης 18, Βουγιούκας 3, Μπράμος, Πρίντεζης 8 (1), Σλούκας 10, Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3 (1).