Εύκολα Ηράκλειο και Πανιώνιος στα εξ΄ αναβολής

panionios-ergotelisΠαρά το κακό ξεκίνημα ο Πανιώνιος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Εργοτέλη 70-54 στο ένα από τα δύο εξ’ αναβολής παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής που έγιναν σήμερα για το νότιο όμιλο της Β΄ Εθνικής. Οι “κυανέρυθροι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-13 στο 5′ και με 13-20 στο 18′, ωστόσο στη συνέχεια έκαναν ένα σερί 17-0, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περιόδου άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ.

Ο Τσιάκος και ο Φιλιππάκος ήταν οι κορυφαίοι του Πανιωνίου, ο οποίος προηγήθηκε με 55-41 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +18 (65-47) στο 37′, φτάνοντας έτσι εύκολα στην τρίτη νίκη του σε τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα. Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μάκη Δενδρινού.

Εκανε το 4 στα 4 το Ηράκλειο

Ακόμα πιο εύκολα συνέχισε την αήττητη πορεία του το Ηράκλειο, το οποίο επικράτησε του Προμηθέα Χαλανδρίου με 78-66 στον άλλον αγώνα της 4ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 13 πόντων (23-10) χάρη σε ένα επιμέρους 18-2 και από εκεί και πέρα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, έχοντας πρώτους σκόρερς τους Αυγενικό και Καραδολάμη.

Πήρε το θρίλερ ο Πανελευσινιακός

Μία μεγάλη ανατροπή και… πέντε έξτρα λεπτά χρειάστηκε ο Πανελευσινιακός για να νικήσει τον Ιωνικό Νίκαιας 99-98 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του νότιου ομίλου. Η ομάδα του Λευτέρη Τσαουσίδη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους διαφορά στο 38′ και με 79-85 με 29,9 δευτερόλεπτα να απομένουν, ωστόσο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο του Μαντζιώρη στα 4΄΄.

Ο Κούτουλας ήταν άστοχος στο χρόνο που απέμενε και στην παράταση ο Πανελευσινιακός πήρε τη νίκη με τον Μαντζιώρη να βάζει το νικητήριο καλάθι 1΄11΄΄ πριν από τη λήξη. Μετά τις χαμένες βολές του Αβραμίδη περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Ιωνικός είχε άλλη μία ευκαιρία να κερδίσει το ματς αλλά ο Λάζαρος Τασόπουλος δεν ήταν εύστοχος από τα τέσσερα μέτρα.

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 70-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 30-26, 50-41, 70-54
Διαιτητές: Λιότσος, Ζιώγας
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σορώτος): Παπαρέγκας 6 (2), Βλάχος, Πρισκομάτης, Κόκκαλης 8, Ζώρζος 10 (2), Μίχαλος 11 (3), Φιλιππάκος 12, Τσιάκος 14 (1), Αναγνωστάκης 7 (2), Μουρίκης, Τσοράκης 2.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας 2, Χασάπης, Σακελλαράκης 9 (1), Καρακωνσταντάκης 6 (1), Βασιλειάδης, Τσερκιτσόγλου 6 (2), Πετράκης 15 (2), Σκλήβας 6, Αρναουτάκης, Καραλής 10 (1).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 78-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 43-33, 60-49, 78-66
Διαιτητές: Κοτσίμπος, Κωνσταντινίδου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Μεταξωτός, Αυγενικός 24 (2), Σπυριδάκης 2, Πρωτογεράκης, Καραδολάμης 17 (2), Κουπίδης 8, Φραγκιαδάκης 2, Κυρίτσης, Λιανός 13 (1), Μαραγκάκης, Πάλλης 12.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος, Καραθανασόπουλος 11 (3), Σαμιώτης 4 (1), Αλεξόπουλος 2, Τασιόπουλος 3 (1), Καρούζος 11 (1), Παπαπαθανασόπουλος 5, Ζερβός 8 (2), Ρώσσης 2, Ανδρουλάκης 6 (2), Μαλούκος 14.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 99-98 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 37-37, 57-61, 87-87 (κ.α.), 99-98
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Μπούκας
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 24 (2), Μιχαλούτσος 3, Ηλιάδης Β., Μποχωρίδης 24 (2), Ζούμπος 12, Σπηλιόπουλος 2, Ηλιάδης Η. 10 (2), Μπένος 1, Ντέντα 2, Γκουαλτιέρι, Ματζιώρης 21 (3).
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Γιαννίκος, Κούτουλας 7 (1), Ντιπ 23 (3), Μούκας 5 (1), Ρεκουνιώτης 4, Τασόπουλος 21, Γκιουζέλης 2, Λυκογιάννης 9 (1), Βεσκούκης 27 (4).