Ηττα από τη Βουλγαρία για την Εφήβων

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Εφήβων από την Βουλγαρία με 57-52 στο πρώτο από τα δύο επίσημα φιλικά παιχνίδια που διεξήχθη στην Θεσσαλονίκη.

Η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το σκορ στα πρώτα λεπτά ήταν 2-0 με σουτ του Μαραγκού, ενώ η Βουλγαρία πέτυχε το πρώτο της καλάθι τρία λεπτά μετά την έναρξη. Η Ελλάδα ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου και κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές με διαφορά τριών πόντων (9-6 και 11-8).

Η Βουλγαρία όμως κατάφερε να περάσει με 13-15 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 14-17. Οι «γείτονες» κατάφερναν να προηγηθούν με οκτώ πόντους (14-22) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η ελληνική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα με σερί 13-0 (27-22). Η Βουλγαρία απάντησε και με σερί 7-0  πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 27-29. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Βούλγαρους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 28′. Τότε τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου χάρη στις βολές έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 43-43. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου όταν η διαφορά πήγε στο 52-47.

Οι Βούλγαροι αντεπιτέθηκαν και με σερί 10-0 προηγήθηκαν (52-57), 50” πριν το τέλος «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

ΕΛΛΑΔΑ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 52-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 27-29, 46-44, 52-57
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μήτσιου-Συμεωνίδης
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 3, Λαρεντζάκης 3, Δημητρόπουλος 1, Δημακόπουλος, Τριποδάκης, Δεληγεώργης 6 (1), Μήτσιαλος, Αγραβάνης 4, Μελισσαράτος 11 (1), Ζούμπος 8 (1), Καμπερίδης 4, Μαραγκός 12.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ(Μίντσεφ): Πετρόφ, Γκρότζεφ, Νάτσκιν 5 (1), Στογιάνοφ 7(1), Καραμφίλοφ 2, Ιβάνοφ 20 (2), Τέντσεφ, Σιμεόνοφ 6, Καραϊλίεφ, Γκαλάμποφ 2, Ντιμιτρόφ 13 (2).

Μετά το φιλικό παιχνίδι ο Γιώργος Βλασσόπουλος σχολίασε: «Δεν είχαμε αποτέλεσμα στην επίθεση. Προσπαθούμε στα φιλικά παιχνίδια, να βρούμε τη χημεία που πρέπει για το Πανευρωπαϊκό. Δεν παίξαμε καλά, αφού παρά τα θετικά μας στοιχεία που ήταν η διάθεση και η προσπάθεια δεν είχαμε το αποτέλεσμα στην επίθεση. Στην άμυνα δεν ήμασταν καλοί, αλλά είχαμε κάποια κενά σημεία που στοίχισαν. Ελπίζω αύριο να παρουσιαστούμε καλύτεροι».