Η ανατροπή του αιώνα, το μεγάλο ρεκόρ και ο… μοιραίος πυροσβεστήρας (+vd)

Μεγάλα παιχνίδια δεν έχουμε δει πολλά μέχρι τώρα στα φετινά πλέι οφ του ΝΒΑ, έχουμε δει όμως κάποια… αξέχαστα. Στην Οκλαχόμα, για παράδειγμα, η Θάντερ επικράτησε ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς του Ντάλας με 102-99, κάνοντας το 2-0 στη σειρά. Οι πρωταθλητές μπήκαν για δεύτερο ματς στο τελευταίο λεπτό έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο στις κρίσιμες φάσεις ήταν άστοχοι. Στα τελευταία 20” το Ντάλας είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Τζέισον Τέρι ήταν άστοχος και στα δύο τρίποντα που επιχείρησε.

Στο Μαϊάμι, η Χιτ συνέχισε να αποδεικνύει την ανωτερότητά της απέναντι στους Νικς, παίρνοντας εύκολα προβάδισμα 2-0 στη σειρά. Παράλληλα, η Νέα Υόρκη (που ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ των 12 σερί ηττών σε πλέι οφ, που έχουν οι Γκρίζλις από την τριετία 2004-2006) είχε άλλη μία ατυχία, αφού ο Αμάρε Στάνταμαϊρ χτύπησε εκνευρισμένος το προστατευτικό γυαλί ενός πυροσβεστήρα και έκοψε άσχημα το αριστερό του χέρι, με αποτέλεσμα να θεωρείται αμφίβολος για τη συνέχεια της σειράς… Στο τρίτο παιχνίδι που έγινε τα ξημερώματα, η Ιντιάνα έκανε ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο και νίκησε εύκολα το Ορλάντο 93-78, ισοφαρίζοντας 1-1 τη σειρά.

Ανατροπή 24 πόντων σε 8,5 λεπτά!

Τα ξημερώματα της Δευτέρας οι Κλίπερς έκαναν τη μεγαλύτερη ανατροπή στη σύγχρονη ιστορία των πλέι οφ, καθώς ανέτρεψαν διαφορά 24 πόντων στα τελευταία 8,5 λεπτά (είχε φτάσει και τους 27 στο 34′) και νίκησαν μέσα στο Μέμφις τους εμβρόντητους Γκρίζλις με 99-98. Ενα μεγάλο ρεκόρ έκανε στο Στέιπλς Σέντερ ο Αντριου Μπάινουμ, που έκοψε 10 σουτ (ισοφάρισε το ρεκόρ των πλέι οφ) και σημείωσε το πρώτο τριπλ νταμπλ των Λέικερς σε αγώνα πλέι οφ από το 1991 (Μάτζικ Τζόνσον), οδηγώντας τους “λιμνάνθρωπους” στο 1-0 επί των Νάγκετς. Στην Ατλάντα, οι Χοκς έκαναν δύσκολα το 1-0 επί της Βοστώνης (που έχασε ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης τον Ραζόν Ρόντο, μετά τη χαζή αποβολή του), ενώ το Σαν Αντόνιο δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Γιούτα.

Τα αποτελέσματα του τελευταίου διημέρου

Μαϊάμι-Νέα Υόρκη 104-94 (Γουέιντ 25, Τζέιμς 19π., 7ρ., 9ασ., Μπος 21 – Αντονι 30π., 9ρ.)… 2-0 νίκες
Ιντιάνα-Ορλάντο 93-78 (Γουέστ 18π., 11ρ., Χιλ 18, Γκρέιντζερ 18 – Ντέιβις 18π., 10ρ.)… 1-1 νίκες
Οκλαχόμα-Ντάλας 102-99 (Γουέστμπρουκ 29, Ντουράντ 26π., 10ρ. – Νοβίτσκι 31)… 2-0 νίκες

Λ.Α. Λέικερς-Ντένβερ 103-88 (Μπράιαντ 31, Μπάινουμ 10π., 13ρ., 10κ. – Γκαλινάρι 19)… 1-0 νίκες
Ατλάντα-Βοστώνη 83-74 (Σμιθ 22π., 18ρ. – Ρόντο 20π., 11ασ., Γκαρνέτ 20π., 12ρ.)… 1-0 νίκες
Μέμφις-Λ.Α. Κλίπερς 98-99 (Γκέι 19, Κόνλι 17π., 8ασ. – Γιανγκ 19, Πολ 14π., 11ασ.)… 0-1 νίκες
Σαν Αντόνιο-Γιούτα 106-91 (Πάρκερ 28π., 8ασ., Ντάνκαν 17π., 11ρ. – Μίλσαπ 20)… 1-0 νίκες