Η “γυμνή” αλήθεια… (+vd)

Το Μαϊάμι έχει τους σούπερ σταρ, η Βοστώνη όμως είναι η ΟΜΑΔΑ. Και στον πέμπτο ανατολικό τελικό αυτή η… μικρή λεπτομέρεια έκανε όλη τη διαφορά. Οι Σέλτικς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, είδαν το Μαϊάμι να κάνει ένα σερί 9-0 στην τέταρτη περίοδο και να ξεφεύγει με 78-72, σούταραν επί 48 λεπτά κάτω από 40% εντός πεδιάς και έχασαν τα ριμπάουντ κατά 10. Πάλι όμως βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν τη Χιτ με 94-90 και να κάνουν το 3-2 στη σειρά των ανατολικών τελικών.

Οι “κέλτες” στηρίχθηκαν σε αυτό που ξέρουν να κάνουν καλύτερα: να παίζουν άμυνα. Εβγαλαν εκτός αγώνα τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο (ξεκίνησε με 7/9 σουτ αλλά είχε 4/16 από εκεί και πέρα…), είχαν 4/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και ο Πολ Πιρς έβαλε το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα 52,9” πριν από τη λήξη, κάνοντας το σκορ 86-90. Γι αυτό τον λένε “the truth” (“η αλήθεια”)… Γι αυτό οι Σέλτικς βρίσκονται πλέον στην πλεονεκτική θέση να διεκδικήσουν την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ μέσα στο γήπεδό τους, έχοντας μάλιστα στο παρελθόν 36 νίκες σε 38 αγώνες, όποτε βρέθηκαν μπροστά σε μία σειρά με 3-2!

Μαϊάμι-Βοστώνη 90-94 (Τζέιμς 30π., 13ρ., Γουέιντ 27 – Γκαρνέτ 26π., 11ρ., Πιρς 19)… 2-3 νίκες