“Καθάρισε” στην 4η περίοδο ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς επικράτησε του Πιερικού Αρχέλαου με 81-66 στο παιχνίδι που έκλεισε την 22 αγωνιστική.
Οι κρητικοί έπαιξαν ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο κάνοντας επιμέρους σκορ 19-3 καταφέρνοντας να πάρουν τελικά μία άνετη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ. Οι κρητικοί κυρίως με τον Ντάρελ Λιούις (13 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο) κατάφεραν στη δεύτερη περίοδο να προηγηθούν για πρώτη φορά με εφτά πόντους (31-24), αλλά ο Πιερικός εκμεταλλεύτηκε την… ανομβρία των γηπεδούχων απαντώντας με  15-0 καταφέρνοντας  έτσι να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 39-31. Όμως και πάλι, με δύο τρίποντα του Σιζόπουλου στο τέλος του δεκαλέπτου και ένα στο ξεκίνημα του ημιχρόνου ο ΟΦΗ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (39-39).

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα τουλάχιστον μέχρι και το 26’ όταν και οι παίκτες του ΟΦΗ άρχισαν να συνεργάζονται προσφέροντας ωραίες φάσεις, ενώ παράλληλα έκαναν και σερί 10-0 , φτάνοντας στο +8 (60-52) για να μειώσει ο Μπεχλιβάνης στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με ένα εκπληκτικό τρίποντο.

Ο Πιερικός κατάφερε και πάλι όμως, να φέρει το ματς στο καλάθι (60-58 στο 32’), αλλά από εκείνο το σημείο ο ΟΦΗ άρχισε να… αλωνίζει μέσα στο παρκέ! Εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων, έκανε επιμέρους σκορ 19-3 για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με τη μέγιστη διαφορά του αγώνα +17 (81-64).

ΟΦΗ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 81-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  23-21, 36-39, 60-55, 81-66
Διαιτητές: Βαρδάλος-Μαγκλογιάννης-Μπούσιας
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης 3 (1 τρ., 4 ασ.), Λιούις 23 (11/16 δ., 9 ρ., 2 κλ.), Παπανικολάου,  Σιζόπουλος 15 (4/9 τρ., 4 κλ.), Παναγάκης 6, Καραδολάμης 5 (1), Μπαλάφας, Κατσούλας, Τουτζιαράκης 17, Κατιάκος 12 (1).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μποχωρίδης 11 (1), Μπεχλιβάνης 13 (3/8 τρ., 5 ασ.), Πανάρας 10 (1), Δάμαλης, Μπουρδάνος, Σταμπουλής 4, Μάρτζος 12 (1), Φουτσιτζής 11, Μαρμαρινός 5.