Μόνο οι… Γερμανοί μας «σώζουν» πλέον!

Στο… έλεος των Γερμανών είναι η Εθνική Νέων μετά τη νέα ήττα στη 2η φάση των ομίλων του Ευρωμπάσκετ, αυτή τη φορά από την Ιταλία με 64-59. Η Ελλάδα μπορεί ακόμα να προκριθεί στους «8» της διοργάνωσης (ακόμα και με ήττα από την Ουκρανία!), ωστόσο θα χρειαστεί απαραίτητα νίκη της Γερμανίας επί της Τουρκίας ή ήττα της μέχρι και με 11 πόντους διαφορά για να συμβεί αυτό.

Δυστυχώς, έτσι όπως έχει η κατάσταση (μετά και την ήττα της «νατσιονάλμανσαφτ» από την Ισπανία), η πρόκριση είναι στα χέρια της Γερμανίας και της Τουρκίας, οι οποίες αναμετρώνται αύριο το απόγευμα και στην περίπτωση που οι Τούρκοι νικήσουν με διαφορά 12 έως 23 πόντων προκρίνονται και οι δύο στην επόμενη φάση! Και ο νοών νοείτω…

Οσον αφορά τον αγώνα, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν ο συνήθης… δήμιος της Ελλάδας, όπως έχει κάνει κι άλλες φορές στο παρελθόν. Ο γιος του μεγάλου Νάντο πέτυχε 12 από τους 23 πόντους του στο 3ο δεκάλεπτο, στο διάστημα δηλαδή που οι «ατζούρι» έκαναν το 30-32 του ημιχρόνου 55-46.

Η Εθνική αντέδρασε άμεσα, ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο με σερί 6-0, μείωσε σε 52-55 και 2’34’’ πριν από τη λήξη πλησίασε στον έναν πόντο (59-60) με το καλάθι του Κατσίβελη. Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που σκόραρε στο ματς. Ο άσος του Ολυμπιακού έχασε τις επόμενες τρεις επιθέσεις και 4 πόντοι του Ντε Νικολάο «έγραψαν» το τελικό 64-59 υπέρ της Ιταλίας, που αύριο θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στη μάχη για την κορυφή του 6ου ομίλου.

Για ένα ακόμη ματς η Ελλάδα είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα και παρ’ ότι κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (43 έναντι 34 των Ιταλών), ακόμα και χωρίς τον τραυματία Γεωργάκη, έκανε πάρα πολλά λάθη (19) και ήταν απελπιστικά άστοχη πίσω από τα 6,75μ. Με 3/23 τρίποντα δεν μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 32-30, 46-55, 59-64
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Κατσίβελης 12 (4λ.), Ψαρόπουλος 6 (5λ.), Ιωακειμίδης, Αντωνάκης 2 (9ρ.), Μοτσενίγος 9 (1), Παπαντωνάκος 8 (1), Κανονίδης 3 (1), Κουκουλάς 10 (6ρ.), Παπάς, Χρυσικόπουλος 9 (6ρ., 4λ.).
ΙΤΑΛΙΑ (Σακριπάντι): Ντε Νικολάο 8 (8ρ.), Τραΐνι, Μέλι 5 (7ρ.), Φοντέκιο, Σαντιαντζέλι 4, Μορασίνι 6, Σέρον, Μπάλντι, Πολονάρα 14 (1), Βιτάλι 4, Σέρβι, Τζεντίλε 23 (4).