ΝΕΟΛ – Ένωση Ιλίου 72-77: Απόδραση από το Ληξούρι

Με ένα τεράστιο “διπλό” έφυγε από το Ληξούρι η Ένωση Ιλίου, καθώς επικράτησε του ΝΕΟΛ με 77-72 για τη 10η αγωνιστική και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με ιδανικό τρόπο στο γήπεδο, προηγήθηκαν στο 4′ με 11-3, αλλά η Ένωση Ιλίου ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι και έκλεισε την 1η περίοδο με το προβάδισμα (20-22). Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί από την άλλη από εκεί και πέρα, καθώς η μέγιστη διαφορά που καταγράφηκε ήταν το 28-35 των φιλοξενούμενων στο 15′.

Στην 4η περίοδο ο ΝΕΟΛ προηγήθηκε με 62-59 (33′) χάρις σε 8 σερί πόντους, ωστόσο η ομάδα του Τάκη Πανούλια προσπέρασε ξανά με 67-68 στο 36′ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Με το σκορ 72-75 ο ΝΕΟΛ είχε πάντως μία ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, μόνο που το τρίποντο του Λαμπρόπουλου στα 10” ήταν εντελώς άστοχο και ο Φουντάς “κλείδωσε” τη νίκη της Ένωσης με 2/2 βολές.

ΝΕΟΛ – Ένωση Ιλίου 72-77
Διαιτητές: Νάστος, Μακρόπουλος, Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 20-22, 39-40, 54-59, 72-77
ΝΕΟΛ (Καυκής): Αντωνάτος 3, Ανδρακάκος, Μπρατσιάκος 4, Κοντούδης 13, Σούρλιτς 6, Αγγελή 15 (1), Τρυφωνόπουλος 9, Τσιμίδης 17, Λαμπρόπουλος 5 (1).
Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Σταθάκης 6 (2), Δαρμής 6 (1), Σαξιώνης 9 (1), Φουντάς 13 (2), Πανουσόπουλος, Μπαρμπαρής 14 (1), Σπυρόπουλος 5, Μπέλλας, Δουρουντούς 11, Τσιουμπρής 13.

Όλα τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής (10/12)

ΝΕΟΛ – Ένωση Ιλίου 72-77 (11/12)