Ξέσπασε στους Γερμανούς η Εθνική (78-62)

Η χειρότερη αμυντική επίδοση της τελευταίας πενταετίας αποτέλεσε την καλύτερη δυνατή… καρπαζιά για την Εθνική. Η ελληνική ομάδα βρήκε πάλι τον καλό της εαυτό στην άμυνα και έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες νίκησε τη Γερμανία με 78-62 στο πλαίσιο της τρίτης ημέρας του τουρνουά που ολοκληρώνεται σήμερα στο Ουλμ.

Ειδικά μετά το 17′ Εθνική ήταν επιβλητική, όπως δηλαδή την είχαμε συνηθίσει από την αρχή της προετοιμασίας. Ασκησε πιεστική, επιθετική άμυνα, ήταν εύστοχη από την περιφέρεια (10/25 τρίποντα) και είχε καλές συνεργασίες στην επίθεση, λίγα λάθη (9) αλλά και ταχύτητα στο transition (έβαλε 16 πόντους από τα λάθη των Γερμανών).

Η Ελλάδα πήρε, λοιπόν, το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό και το διατήρησε μέχρι τέλους, κυριαρχώντας πλήρως στο παρκέ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε τη Γερμανία στους 10 πόντους στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 41-30 στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά (60-37 στο 27′). Η διαφορά κυμάνθηκε σε αυτά τα επίπεδα και στην τέταρτη περίοδο (η μέγιστη τιμή ήταν το 70-46 στο 32′), με τη Γερμανία να τη ρίχνει προς το τέλος του αγώνα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 62-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 30-41, 46-65, 62-78
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Mεντς): Γκίφεϊ 3, Γκούντερ, Ζβίνερ 3, Σαφάρτσικ 7, Τάντα, Στάιγκερ 7 (6ρ., 5ασ.), Πλάις 18, Μπένζινγκ 7, Ντόρεθ 8, Σάιφερτ 5, Ζίρμπες 1, Κινγκ 3.
ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης, Ζήσης 8, Σπανούλης 19, Περπέρογλου 3 (5ρ.), Φώτσης 3, Παπανικολάου 5 (4ασ.), Μαυροκεφαλίδης 8, Βουγιούκας 2, Μπράμος 6, Πρίντεζης 10, Σλούκας 7, Κατσίβελης 7.

* Εκτός αποστολής έμειναν οι Καϊμακόγλου, Μπουρούσης.