Οι Ελληνες του NCAA: Ο Παύλος… τρελάθηκε! (+vd)

Ο Νικ Παύλος ήταν το πρόσωπο της εβδομάδας στην ελληνική παροικία του κολεγιακού πρωταθλήματος των ΗΠΑ, καθώς ο νεαρός γκαρντ έβαλε 30 πόντους με 10 εύστοχα τρίποντα κόντρα στο Τσατανούγκα (94-68), σπάζοντας το ρεκόρ του κολεγίου πίσω από τα 6,32μ. (όπου είναι η γραμμή στο κολεγιακό μπάσκετ). Μάλιστα, τα πέντε από αυτά τα τρίποντα τα έβαλε σε διάστημα 3 λεπτών (!), ενώ το… τρελό της υπόθεσης είναι ότι παρ’ ότι οι Σπάρτανς έπαιζαν εκτός έδρας σε αγώνα που θεωρείται ντέρμπι για την περιφέρεια, οι (αντίπαλοι) θεατές τον παρότρυναν να βάλει κι άλλο!

«Απλά… ξέφυγε. Ολο το γήπεδο φώναζε υπέρ του κάθε φορά που έκανε ένα σουτ, ήταν τρελό, επειδή αυτές οι κόντρες σε αυτήν την περιφέρεια είναι πραγματικές. Ηταν ιδιαίτερη βραδιά» σχολίασε ο πατέρας του Μπιλ Παύλος.

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Νικ Παύλος

Στη νίκη του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο επί του Τσατανούγκα με 94-68 ο ομογενής σούτινγκ γκαρντ πέτυχε 30 πόντους με 10/12 τρίποντα και είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο σε μόλις 21 λεπτά. Στον πιο πρόσφατο αγώνα των Σπάρτανς (ηττήθηκαν από το Σάμφορντ με 75-71) ο Παύλος είχε σαφώς πιο… ταπεινά νούμερα, αφού σε 27 λεπτά έβαλε 5 πόντους με 2/4 σουτ, μάζεψε 3 ριμπάουντ και είχε ακόμα 2 ασίστ και 2 λάθη.

Κόρι Πέτρος

Αν και δεν σκόραρε πολύ (έβαλε μόνο 6 πόντους), ο ομογενής σέντερ έκανε την τάπα που απέτρεψε την ισοφάριση 4” πριν από τη λήξη, βοηθώντας το Οκλαντ να σημειώσει την 9η νίκη στους τελευταίους 11 αγώνες, επί του Μόρχεντ Στέιτ με 82-79. Ο Πέτρος είχε ακόμα 2/7 βολές, 2/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 33 λεπτά.

Γιάννης Παπαπέτρου

Το Τέξας δεν τα κατάφερε κόντρα στο Κάνσας Στέιτ, από το οποίο ηττήθηκε με 69-81. Ο απολογισμός του Παπαπέτρου ήταν 8 πόντοι, 1/2 βολές, 3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 26 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Δύο ήττες γνώρισε το περασμένο πενθήμερο το Σαν Ντιέγκο (από το Πόρτλαντ με 67-70 και από το Γκονζάγκα με 50-81), με τον Σίνη να έχει στην πρώτη 3 πόντους, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 κόψιμο σε 11 λεπτά και στη δεύτερη 3 πόντους, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ σε 17 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Μόνο 3 λεπτά αγωνίστηκε στην ήττα του Νέιβι από το Κολγκέιτ με 46-59, έχοντας 1 ριμπάουντ.

Πάρις Μαραγκός

Επαιξε λιγότερο από 1 λεπτό στην ήττα του Τζορτζ Ουάσινγκτον από το Σεντ Τζόζεφ’ς με 59-71, δίχως να προλάβει να καταγράψει κάτι στο φύλλο της στατιστικής.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Μανώλης Τσελεντάκης, Τζάρεντ Δημάκος δεν αγωνίστηκαν.