Οι Ελληνες του NCAA: Ασταμάτητος ο Παύλος

O Νικ Παύλος πετούσε… φωτιές από την περιφέρεια στον πρόσφατο αγώνα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο. Ο ομογενής σμολ φόργουορντ φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 26 πόντους και 8 εύστοχα τρίποντα σε 24 λεπτά συμμετοχής, κάνοντας φυσικά την πιο αξιόλογη εμφάνιση μεταξύ όλων των… Ελλήνων εκπροσώπων στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ…

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Νικ Παύλος

Την καλύτερη εμφάνιση της κολεγιακής καριέρας του έκανε ο Νικ Παύλος στην εύκολη νίκη του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο επί του άσημου Λις-ΜακΡέι με 86-47. Ο ομογενής σμολ φόργουορντ πέτυχε 26 πόντους σε 24 λεπτά και είχε 1/2 δίποντα, 8/12 τρίποντα (!!!), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος. Στη βαριά ήττα από το Ντέιβιντσον (53-85) είχε 6 πόντους, 0/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Μία από τις καλύτερες και σίγουρα τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση έκανε την περασμένη εβδομάδα ο Πέτρος. Κόντρα στο Νεμπράσκα Ομαχα (91-79 νίκησε το Οκλαντ) είχε 16 πόντους, 2/9 βολές, 7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 28 λεπτά, ενώ στη βαριά ήττα από την Αλαμπάμα με 45-65, είχε 2 πόντους, 1/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 29 λεπτά.

Γιάννης Παπαπέτρου

Ο Ελληνας φόργουορντ επέστρεψε ύστερα από καιρό στη βασική πεντάδα τους Τέξας, χωρίς πάντως να κάνει αισθητή την παρουσία του. Το Τέξας ηττήθηκε από το Γουέστ Βιρτζίνια 53-57 και ο Παπαπέτρου είχε 1 πόντο, 1/2 βολές, 0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη σε 19 λεπτά. Δύο μέρες νωρίτερα έπαιξε 16 λεπτά έχοντας 4 πόντους 2/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 16 λεπτά.

Πάρις Μαραγκός

Επαιξε μόνο 4 λεπτά έχοντας 0/2 σουτ και 1 ριμπάουντ στην εύκολη νίκη του Τζορτζ Ουάσινγκτον επί του Σεντ Μπονάβεντουρ με 78-59.

Γιάννης Σίνης

Το Σαν Ντιέγκο επιβλήθηκε του Πόρτλαντ με 63-50 και ο Σίνης είχε απολογισμό 3 πόντους, 1/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 16 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Μία καλή και μια κακή εμφάνιση ήταν ο απολογισμός του Λούπου στους δύο αγώνες που έδωσε το Νέιβι την περασμένη εβδομάδα (και τα δύο ήττες). Κόντρα στο IPFW είχε 3 πόντους, 1/2 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και 1 λάθος σε 29 λεπτά, ενώ απέναντι στο Νόρφολκ Στέιτ είχε 0/4 δίποντα και 1 ριμπάουντ σε 12 λεπτά.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Τζάρεντ Δημάκος, Μανώλης Τσελεντάκης δεν αγωνίστηκαν στους αγώνες των κολεγίων τους.