Οσο περνάει ο καιρός ο Γιάννης Παπαπέτρου γίνεται ολοένα και καλύτερος. Το απέδειξε με την all around εμφάνιση που έκανε στη νίκη του Τέξας επί της Οκλαχόμα, μία από τις καλύτερες στο κολεγιακό πρωτάθλημα.

Tα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA:

Γιάννης Παπαπέτρου

Αλλες δύο καλές εμφανίσεις έκανε ο νεαρός φόργουορντ στο κολεγιακό πρωτάθλημα. Στη νίκη του Τέξας επί της Οκλαχόμα (73-57) ο Παπαπέτρου πέτυχε 15 πόντους με 5/6 βολές, 2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 25 λεπτά. Τον ίδιο χρόνο συμμετοχής πήρε και στην ήττα από το Κάνσας Στέιτ με 57-83, έχοντας 9 πόντους, 2/3 βολές, 3/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 λάθη.

Νικ Παύλος

Βοήθησε το Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο να νικήσει το Τσατανούγκα 77-69. Για την ακρίβεια βοήθησε τον… Τρέβις Σίμπσον, ο οποίος έβαλε τους 41 από τους 77 πόντους της ομάδας! Ο Παύλος ήταν ο μοναδικός άλλος παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό πόντων (11). Ο υπόλοιπος απολογισμός του ήταν 2/3 βολές, 3/7 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 22 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Είχε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ (12) για 9η φορά φέτος, στη νίκη του Οκλαντ επί του Γουέστερν Ιλινόις με 67-60. Ο Πέτρος είχε ακόμη 7 πόντους, 1/2 βολές, 3/7 δίποντα, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 38 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Τρίτωσαν… τα μηδενικά για τον Σίνη, αφού για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι δεν σημείωσε πόντο (στην ήττα του Σαν Ντιέγκο από το Σάντα Κλάρα με 50-64). Επαιξε συνολικά 11 λεπτά και είχε 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Τζέιμς Λούπος

Μικρή παραγωγικότητα είχε και στα δύο παιχνίδια του περασμένου τετραήμερου ο Τζέιμς Λούπος. Στην ήττα του Νέιβι από το Κολγκέιτ (56-70) είχε 1 πόντο, 1/2 βολές, 0/1 δίποντο και 1 ασίστ σε 16 λεπτά, ενώ στην ήττα από το Λιχάι (49-71) είχε 1 πόντο, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 9 λεπτά.

Πάρις Μαραγκός

Εστω και για μόλις δύο λεπτά, ο Μαραγκός πάτησε πάλι παρκέ στην εύκολη νίκη του Τζορτζ Ουάσινγκτον επί της Σάρλοτ με 82-54. Στη μικρή συμμετοχή που είχε πρόλαβε πάντως να βάλει 2 πόντους με 1/1 δίποντο και να μαζέψει 1 ριμπάουντ.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Τζάρεντ Δημάκος, Μανώλης Τσελεντάκης δεν αγωνίστηκαν στους αγώνες των κολεγίων τους.