Στα… ρηχά έμειναν οι Ελληνες του NCAA στους αγώνες που είχαν το περασμένο διήμερο, αφού κανείς δεν σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων (ούτε καν ο Πέτρος). Τουλάχιστον πάτησε πάλι παρκέ ο Πάρις Μαραγκός στο Τζορτζ Ουάσινγκτον…

Γιάννης Σίνης

Δύο ήττες γνώρισε το περασμένο διήμερο το Σαν Ντιέγκο, με τον Γιάννη Σίνη να έχει πάντως αξιοπρόσεκτα νούμερα στον αγώνα με το Ορεγκον Στέιτ (79-86), κόντρα στο οποίο έβαλε 9 πόντους με 4/4 βολές, 1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ και είχε ακόμη 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά. Χθες, στην ήττα από το Τζέιμς Μάντισον (59-62) είχε 5 πόντους, 1/2 βολές, 2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 17 λεπτά.

Γιάννης Παπαπέτρου

Αστοχος ήταν ο Γιάννης Παπαπέτρου στην ήττα του Τέξας από το Μίσιγκαν Στέιτ με 67-56. Ο Ελληνας φόργουορντ είχε 9 πόντους, 4/9 βολές, 1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Ο χρόνος συμμετοχής του πάντως (25 λεπτά) παραμένει ψηλά…

Κόρι Πέτρος

Μόλις για δεύτερη φορά σε 13 αγώνες έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων ο Κόρι Πέτρος, που έκανε τη χειρότερη φετινή εμφάνισή του (τουλάχιστον επιθετικά) στη νίκη του Οκλαντ επί του Ιστερν Αριζόνα με 59-57. Ο ομογενής σέντερ είχε 3 πόντους, 3/8 βολές, 0/3 δίποντα, αλλά και 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 35 λεπτά.

Νικ Παύλος

Υστερα από τρεις συνεχόμενες καλές εμφανίσεις, ο δευτεροετής σμολ φόργουορντ δεν ήταν το ίδιο παραγωγικός, καθώς είχε 5 πόντους, 2/3 βολές, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη (σε 16 λεπτά) στην ήττα του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο από το Γουέικ Φόρεστ με 84-70.

Τζέιμς Λούπος

Μακριά από τις πρόσφατες καλές εμφανίσεις του έμεινε ο Τζέιμς Λούπος, ο οποίος είχε προβλήματα με τα φάουλ στην ήττα του Νέιβι από το Νόρθερν Κεντάκι (46-55), τελειώνοντας το ματς με 0/2 σουτ σε 18 λεπτά.

Πάρις Μαραγκός

Από τις 4 Δεκεμβρίου είχε να δει χρόνο συμμετοχής ο Πάρις Μαραγκός, που έπαιξε προχθές 2 λεπτά στη νίκη του Τζορτζ Ουάσινγκτον επί του Βιρτζίνια Μιλιτέρι (76-67), έχοντας πάντως μόνο ένα φάουλ.

* Οι Τζεφ Γεωργάτος, Τζάρεντ Δημάκος, Μανώλης Τσελεντάκης δεν αγωνίστηκαν το περασμένο τριήμερο στους αγώνες των κολεγίων τους.