Οι Eλληνες του NCAA: “Ανεβαίνουν” Σίνης, Παύλος

Ο Γιάννης Σίνης και ο Νικ Παύλος έκλεψαν τις εντυπώσεις την εβδομάδα που πέρασε μεταξύ των Ελλήνων που αγωνίζονται στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ, το οποίο απέχει δύο εβδομάδες από τη λήξη της κανονικής περιόδου. Ο πρώτος έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων το Σάββατο, ενώ ο δεύτερος συνεχίζει να ανεβάζει την παραγωγικότητά του στους αγώνες του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο.

Γιάννης Σίνης

Την καλύτερή του εμφάνιση έκανε κόντρα στο Σαν Φρανσίσκο, χωρίς αυτό όμως να αποτρέψει την ήττα του Σαν Ντιέγκο με 81-70. Ο Σίνης είχε 16 πόντους, 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 23 λεπτά.

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχε το Σαν Ντιέγκο (επί του Πέπερνταϊν με 70-57), με τον Ελληνα φόργουορντ να έχει 5 πόντους, 1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 11 λεπτά.

Νικ Παύλος

Επαιξε μεγάλο ρόλο στη νίκη του Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο επί του Σάμφορντ με 71-69. Πέτυχε 12 πόντους, συμπεριλαμβανομένου και του λέι-απ που έκανε το σκορ 71-68 λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Παύλος είχε 3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 17 λεπτά.

Μεστή εμφάνιση έκανε και το Σάββατο, στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί του Τσατανούγκα (77-76), στην οποία είχε 8 πόντους, 2/2 βολές, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 11 λεπτά.

Τράιαν Ηλιάδης

Το Ολντ Ντομίνιον νίκησε πολύ εύκολα το Γουίλιαμ & Μέρι με 70-51 και ο Ηλιάδης είχε 11 πόντους, 1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 26 λεπτά. Αυτό ήταν το 4ο συνεχόμενο ματς με διψήφιο αριθμό πόντων για τον Ελληνοαυστραλό, που έχει 8,8 πόντους, 3,2 ριμπάουντ και 2,3 ασίστ μ.ό.

Στο άλλο ματς που έδωσε μέσα στην εβδομάδα, ο Ηλιάδης δεν βοήθησε την ομάδα του να υπερκεράσει το εμπόδιο του Βιρτζίνια Κόμονγουελθ, γνωρίζοντας την ήττα με 68-64. Ο Ηλιάδης είχε 8 πόντους, 1/1 δίποντο, 2/9 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 32 λεπτά.

Αλεξ Βουγιούκας

Αν και έπαιξε μόνο 10 λεπτά στη νίκη του Τέξας Σαν Αντόνιο επί του Σαουθίστερν Λουϊζιάνα με 59-51, είχε 6 πόντους, 2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Αντιθέτως, κακή εμφάνιση έκανε στην ήττα του UTSA από το Στίβεν Φ. Οστιν με 59-51, έχοντας 2 πόντους, 1/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 τάπες και 4 λάθη σε 26 λεπτά.

Τζέιμς Λούπος

Το Νέιβι υπέστη τη 16η σερί ήττα του (52-64 από το Χόλι Κρος) και ο ομογενής φόργουορντ είχε 3 πόντους, 1/2 βολές, 1/2 δίποντα και 2 ριμπάουντ σε 16 λεπτά.

Το Σάββατο το Νέιβι πάλεψε αλλά ούτε αυτή τη φορά απέφυγε την ήττα (17η στη σειρά) από το Αρμι στη 2η παράταση με 69-63. Ο Λούπος είχε 3 πόντους, 3/4 βολές, 0/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 12 λεπτά.

Μάικλ Μπιζούκας

Εκανε μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις στη δύσκολη νίκη επί του Σάουθερν Ιλινόις με 56-54. Στα 33 λεπτά που έπαιξε έβαλε 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 1 ριμπάουντ, αλλά είχε και 7 λάθη.

Κόρι Πέτρος

Μόνο ένα παιχνίδι είχε την περασμένη εβδομάδα το Οκλαντ, που επικράτησε του IPFW με 93-82. Ο ομογενής σέντερ είδε τα λεπτά συμμετοχής του να πέφτουν πάλι (23′), αλλά έστω κι έτσι κατόρθωσε να έχει 6 πόντους, 0/2 βολές, 3/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ και 2 λάθη.