Ο Λιανός… έδωσε τη νίκη

Με καλάθι του Γιάννη Λιανού ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε του Αρκαδικού με 76-74 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθει στην Πάτρα.

Οι δύο ομάδες από την αρχή του παιχνιδιού συμβάδιζαν στο σκορ με τον Απόλλωνα να ανεβάζει στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο χάρη σε συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Γιώργου Πετρόπουλου, ενώ στη συνέχεια και με προσωπικές ενέργειες του Πάντελιτς κοντά στο καλάθι η διαφορά έφτασε στο +12 (71-59).

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Αρκαδικός ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά, ενώ χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Γιώργου Μπρόζου ισοφάρισε σε 74-74, 8” πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Στην τελευταία επίθεση του φιλικού όμως, ο Γιάννης Λιανός με διείσδυση κατάφερε να πετύχει το νικητήριο καλάθι διαμορφώνοντας το τελικό 76-74.

Να σημειωθεί ότι στο ματς δεν συμμετείχε ο Στήβεν Λεβ για προληπτικούς κυρίως λόγους.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 76-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 34-33, 59-50, 76-74
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Κορωνίδης 16 (2), Λιανός 9, Πάντελιτς 15, Μίλοβιτς 3 (1), Καπερώνης, Λυμπέρης 11 (3), Πετρόπουλος 20 (4), Δανιήλ 2, Ζαφείρης.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Τσιότρας 5 (1), Παπαδάκης 10 (1), Κόκκαλης 14 (1), Προδρόμου 5, Κάντιτς 3 (1), Νεοφυτίδης 1, Αντωνιάδης, Μπρόζος 15 (3), Μόρφης 3, Γιαννουλάκος 5, Κατιάκος 13 (1).