Παγκράτι- Νίκη Βόλου 95-79

Το Παγκράτι υποδέχεται τη Νίκη Βόλου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, το οποίο διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Το Παγκράτι ξεκίνησε άσχημα 0-7, ενώ στη συνέχεια πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα 15-14. Ο παίκτης που άλλαξε το παιχνίδι ήταν ο Βράνιες με την είσοδό του οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 13-0 σερί,  ενώ από αυτούς είχε 10 συνεχόμενους πόντους και την ασίστ που έκανε το 22-14. Καλό ήταν και ο Θοδωρής Βασιλόπουλος με 8 πόντους. Το Παγκράτι ήταν καλό σε γενικές γραμμές μετά τα πρώτα 5΄, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο από το ξεκίνημα του αγώνα, ενώ  η Νίκη Βόλου απειλεί μόνο την περιφέρεια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα του Φώτη Βασιλόπουλου. Το Παγκράτι άνοιξε τη διαφορά φτάνοντας +17 (44-27). Οι γηπεδούχοι έχουν στο πρώτο ημίχρονο 13/18 δίποντα και 10 ριμπάουντ περισσότερα (23-13).  Ο Βράνιες είναι ο κορυφαίος 16 πόντους με 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.
Πολλά λάθη  και από τις δύο πλευρές, 14 το Παγκράτι, 11 η Νίκη.

Αντίθετα, η Νίκη δεν απειλεί μέσα από τη ρακέτα,  ενώ έχει πρώτο σκόρερ τον Πολίτη με 11 πόντους. Δείχνει να μην μπορεί να απειλήσει.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έχει παγιωθεί για τους «ροσονέρι» πάνω από τους 15 πόντους. Ο Βράνιες έχει φτάσει τους 23 πόντους  και έχει κάτσει στον πάγκο από το 25.  Η Νίκη σκοράρει με τρίποντα κυρίως από τους Κουτίνα και Πολίτης.
Χαρακτηριστικό είναι ότι τρεις οπαδοί της Νίκης κάθονται στο πάνω διάζωμα και,… τραγουδούν σε όλο την τρίτη περίοδο.

Η αποβολή του Κουτρούλια ήταν αυτή που έκανε το Παγκράτι να χάσει το ρυθμό του με αποτέλεσμα η Νίκη να μειώσει στους 9 πόντους (86-79). Ομως και πάλι οι «ροσονέρι» απάντησαν γρήγορα με σερί 9-0 ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στα ύψη. Οι βολιώτες έπαιξαν καλό μπάσκετ σε σχέση με τον πρώτο ημίχρονο έχοντας τον Κουτίνα κορυφαίο παίκτη τους.

0-7 (2′)
15-14 (7′)
20-14 (8′) 11-0 σερί για τους «ροσονέρι»
71-53 (30′)
78-65 (34′) Ο Κουτρούλιας αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, ενώ δέχτηκε και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία