Πανελλήνιο Παίδων (4η μέρα): «Πάνθηρας» Πανιώνιος, «τελικός» αύριο με Ηράκλειο!

Στις… 10 το πρωί της Κυριακής θα κριθεί ο τίτλος του πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων! Ο Πανιώνιος νίκησε τον Παναθηναϊκό 63-51 στον δεύτερο αγώνα της 4ης ημέρας, παρέμεινε αήττητος και μετέτρεψε σε άτυπο τελικό την αυριανή αναμέτρηση με το Ηράκλειο (10:00), βγάζοντας ταυτόχρονα εκτός διεκδίκησης τους «πράσινους».

Οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά ξέφυγαν στο σκορ στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου (27-17), το οποίο ολοκλήρωσαν με επιμέρους 10-1 από το 15’ έως το 20’. Ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (39-36) αλλά ο Πανιώνιος έκανε νέο ξέσπασμα στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ξέφυγε με 52-42 στο 37’ και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Επική ανατροπή το Ηράκλειο

Ακόμα πιο συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 4ης ημέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων της Καλαμπάκας, όπου το Ηράκλειο ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων και επικράτησε του Μαντουλίδη με 70-60! Η κρητική ομάδα δεν σημείωσε πόντο από το 2’ έως το 12’, ωστόσο ξεπέρασε το σερί 0-22 που δέχτηκε σε αυτό το χρονικό διάστημα (7-23 προηγήθηκε ο Μαντουλίδης στο 11’) και ροκάνισε τη διαφορά (που είχε φτάσει μέχρι και το 15-32 στο 18’) στο δεύτερο ημίχρονο.

Υστερα από 32 ολόκληρα λεπτά οι Κρητικοί πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ 2’51’’ πριν από τη λήξη (56-54 με γκολ φάουλ του Σταράκη), και από τη στιγμή που απέκτησαν για τα καλά το momentum του αγώνα, απλά… δεν έχαναν. Μορφή του αγώνα ο Μανώλης Σταράκης, που έβαλε καθοριστικά καλάθια και ήταν σχεδόν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία λεπτά, οδηγώντας το Ηράκλειο στη σπουδαία νίκη.

Πρώτη νίκη για την Καστοριά

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, η Καστοριά σημείωσε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, αφού επικράτησε του Σπόρτιγκ Πατρών στην παράταση με 73-67. Η Καστοριά βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο έστειλε το ματς στην παράταση με καλάθι στην εκπνοή και στο έξτρα πεντάλεπτο πήρε τη νίκη, η οποία της δίνει ελπίδες ακόμα και για μία θέση στην πρώτη τριάδα, σε περίπτωση που νικήσει αύριο και τον Παναθηναϊκό.

Τα αποτελέσματα της 4ης ημέρας

Ηράκλειο-Μαντουλίδης       70-60
Παναθηναϊκός-Πανιώνιος      51-63
Καστοριά-Σπόρτιγκ Πατρών   73-67 (62-62 κ.α.)

Τα φύλλα αγώνα

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 70-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-21, 20-32, 40-45, 70-60
Διαιτητές: Τσιαπλής, Γερακίνης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Σηφομιχελάκης): Σταράκης 15 (1), Τσαγκαράκης, Βερυκοκίδης, Θεοδωρίδης 7 (1), Αλετράς, Κριτσωτάκης 3, Κολαρετάκης 1, Πουλής, Φραγκιαδάκης 22 (1), Στρατάκης 9, Παπαδούλης 13 (1).
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Κοκκινόπουλος): Γεροθανάσης 2, Κυρίδης 2, Βουδούρης, Βενετόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Καμάρας, Γκαβέζος 5, Ρεφατλάρι 9 (1), Συρόπουλος 17, Γκολιάς, Μούτσογλου 1, Ανδρεάδης 20.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 51-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-9, 17-27, 36-39, 51-63
Διαιτητές: Φακίτσας, Τσιρτσιμάλης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκούρας): Καραμαλέγκος, Νικολόπουλος, Κακαργιάς 6 (2), Κατράντζης 1, Φωτεινάκης 4, Σακελλαρίου 4, Κωνσταντινίδης, Παπαγεωργόπουλος 4, Σουλιώτης 11, Σκοβόλας, Ταμπιζίβας, Μιχαλούτσος 21 (2).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φατούρος): Τολιόπουλος 17 (2), Τσιλάγας, Βουζουνεράκης, Μιχαηλίδης, Τζάβαλος 5, Καρακεχαγιάς, Ζούρντα 2, Αλεξιάς 2, Μπίλλης 19 (1), Τσιμπούκης 6, Σκιαδάς, Παππάς 10 (1).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΠΑΤΡΑΣ 73-67 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 28-29, 37-46, 62-62 (κ.α.), 73-67
Διαιτητές: Ραχιώτης, Σπυρόπουλος
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Καραταγλίδης): Βλάχος 12 (2), Παπαδημητρίου, Μακράς 15, Καραβατάκης 11 (2), Χότζα 29 (2), Μπέγος 6 (1).
ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΠΑΤΡΑΣ (Λαμπρόπουλος): Κούτρας, Παρίσης 11 (1), Βεργανελάκης 5, Διπλάρος 13 (3), Μπαμπούνης 4, Παπαγεωργίου 2, Καννελόπουλος 13, Αγγελακόπουλος 2, Τουλάτος 17.