Προβάδισμα για τους Εφηβους του Παναθηναϊκού

Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τέταρτη περίοδος ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Φιλαθλητικού με 69-40 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών για το πρωτάθλημα των Εφήβων της ΕΣΚΑΝΑ.

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά παίρνοντας προβάδισμα 14-4 στο 5′. Ομως, ο Φιλαθλητικός από εκείνο το σημείο ανέβασε στροφές και έχοντας ως επιθετικό όπλο τον Γιάννη Αντετοκούμπο, το σκορ από 18-11 στο 13′ έγινε 23-25 στο 20′.  Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και έτσι πήρε ξανά τα ηνία στο 23΄(28-27). Η συνέχεια ήταν ιδανική για τους γηπεδούχους καθώς η ευστοχία στα τρίποντα, αλλά και οι σωστές συνεργασίες του έδωσαν τον πλήρη έλεγχο. Ο Φιλαθλητικός έμεινε χωρίς καλάθι στην τέταρτη περίοδο για οχτώ λεπτά και έτσι το 46-39 του 30′ έγινε 63-39 στο 38′ και κάπως έτσι το παιχνίδι έγειρε υπέρ των γηπεδούχων κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Το επόμενο παιχνίδι είναι στου Ζωγράφου την Τρίτη 9/4.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ      69-40
Διαιτητές:
 Σώμος, Καραβίτης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 23-25, 46-39, 69-40
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς 4, Γιαννίκος 4, Τζιβελέκας 5 (1), Δαφαλιάς, Σοροπάνης, Γκιουζέλης, Χαραλαμπόπουλος 18 (1), Ερεμπενάνζιε 13 (2), Θεοδώρου 5 (1), Νικολακόπουλος 12 (4), Διαμαντάκος 6, Αναγνωστάκης 2.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Ορούτσι, Πόπιβτσκακ, Καρτερολιώτης 7 (1), Νκουονια 1, Αντετοκούμπο, Αγγέλου Σμυρλής, Αντετοκούμπο Γ. 19 (1), Κελαϊδης 3 (1), Σεργιένκο 8, Καμπερίδης 2, Φράγγος.

*Μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας με τη σειρά να ξεκινάει με 1-1.