Προολυμπιακό τουρνουά: Πήραν το ντέρμπι οι Ιταλοί

belinelliΜε τον… έναν ή τον άλλον τρόπο η Ιταλία επέβαλλε το νόμο της στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας στο προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο. Οι «ατζούρι» κατέβαλλαν την Κροατία με 67-60 και ολοκλήρωσαν αήττητοι τον 2ο όμιλο, περιμένοντας πια τον αντίπαλο τους στον ημιτελικό, που θα είναι ο ηττημένος της αναμέτρησης Ελλάδα-Μεξικό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από 5-6 πόντους, μέχρι που ο Ντατόμε έκανε το σκορ 63-55 με τρίποντο. Πολλά νεύρα είχαν οι Κροάτες και σε μεγάλο βαθμό ήταν δικαιολογημένα, με τις αποφάσεις που έπαιρνε το διαιτητικό τρίο…

Σκούρα τα βρήκε το Μεξικό απέναντι στο Ιράν στον όμιλο της Ελλάδας (1ο), στο τέλος όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 75-70, ένα αποτέλεσμα που του δίνει αυτομάτως το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση. Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν νωρίς νωρίς 15-2 και είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη βρέθηκαν να χάνουν με 59-63! Κάπου εκεί όμως οι Ιρανοί κατέρρευσαν. Άρχισαν τα λάθη, έχασαν σημαντικά αμυντικά ριμπάουντ και οι Στολ, Κρουζ έβαλαν μεγάλα καλάθια. Ειδικά ο δεύτερος κράτησε όρθιο το Μεξικό και πέτυχε 10 από τους 18 πόντους του στα τελευταία 2΄41΄΄!

Όμιλος Βελιγραδίου: Πύρρειος νίκη για το Πουέρτο Ρίκο

Το Πουέρτο Ρίκο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα προκειμένου να νικήσει την Αγκόλα 91-81, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 30 πόντους διαφορά στο 31’, πριν οι Αφρικανοί τη ροκανίσουν μέχρι τους 10. Αυτή η νίκη ουσιαστικά χάρισε στην ομάδα του Εντι Κασιάνο την πρόκριση για τα νοκ άουτ παιχνίδια. Δεν σημειώθηκε όμως και χωρίς κόστος. Κι αυτό διότι τρία λεπτά πριν από τη λήξη ο Χοσέ Χουάν Μπαρέα τραυματίστηκε στο δεξί πόδι και αποχώρησε κουτσαίνοντας προς τα αποδυτήρια. Οι Πορτορικανοί δεν θα θέλουν φυσικά να σκέφτονται καν bareaτο ενδεχόμενο να παίξουν χωρίς τον γκαρντ των Ντάλας Μάβερικς στα νοκ άουτ παιχνίδια…

Στον αγώνα του 2ου ομίλου η Λετονία διπλασίασε τις νίκες της με το 71-59 επί της Τσεχίας και κατέκτησε αυτομάτως την πρώτη θέση. Οι Τσέχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το προβάδισμα (20-13), ωστόσο έβαλαν μόνο 39 πόντους στα υπόλοιπα 30 λεπτά, απέναντι στην εξαιρετική λετονική άμυνα.

Όμιλος Μανίλα: Με το δεξί Γάλλοι και Καναδοί

Παρά τις πάρα πολλές και σημαντικές απουσίες του (Γουίγκινς, Ολίνικ, Λάιλς, Πάουελ, Μάρεϊ, Νίκολσον, Στάουσκας), ο Καναδάς απέδειξε ότι παραμένει υπολογίσιμος από το εναρκτήριο παιχνίδι του προολυμπιακού τουρνουά της Μανίλα. Η ομάδα του Τζέι Τριάνο επιβλήθηκε της Τουρκίας με 77-69, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή έως το ejimτέλος. Οι Καναδοί ξέφυγαν μέχρι και με 16 πόντους διαφορά, έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Κόρι Τζόζεφ των Τορόντο Ράπτορς.

Οι Φιλιππίνες έβαλαν δύσκολα στους Γάλλους στον 2ο όμιλο. Στο τέλος βέβαια «μίλησε» η κλάση των «τρικολόρ» και συγκεκριμένα του Πάρκερ και του Ντε Κολό, οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 93-84. Η Γαλλία βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ανέκαμψε γρήγορα, «χτύπησε» τους πολύ αδύναμους κάτω από τα καλάθια Φιλιππινέζους (πέτυχε 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα) και έλεγξε χωρίς προβλήματα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.