Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ… ΠΑΟΚ-Αρης 60-55

Πηγή φώτο: northbasket.gr

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην παράταση του Αρη με 60-55 και κατέκτησε το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ, σε ένα παιχνίδι  με συναρπαστική εξέλιξη.

Ο Αρης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με όπλο του την καλή άμυνα  προηγήθηκε με 15-5 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν το ίδιο δυνατά, διατηρώντας τα ηνία του αγώνα, ενώ το προβάδισμα πήγε και στο +11 (23-12). Σε εκείνο το σημείο όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 11-4 πλησιάζοντας με 21-25 για να ολοκληρωθεί λόγο αργότερα το πρώτο ημίχρονο με 23-31.
Στην επανάληψη, ο Αρης διατήρησε τον έλεγχο ανεβάζοντας ξανά της διαφορά (23-35), για να φτάσει και πάλι το +10 (29-39). Αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά στην αντεπίθεση και με νέο επιμέρους σκορ 12-3 έφερε το ματς στα ίσια (41-41), ενώ το τρίποντο του Φλιώνη έφερε στο τέλος της τρίτης περιόδου ξανά τον Αρη μπροστά. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τους «κίτρινους» αν κρατούν μικρό προβάδισμα, για να περάσει 1.20” πριν από το τέλος ο ΠΑΟΚ πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 52-52, τέσσερις βολές του Φλιώνη έγραψαν το 52-55, για να έρθει με τρίποντο ο Κολοκοτρώνης στα 8” πριν το φινάλε και να στείλει το ματς στην παράταση.  Εκεί, ο ΠΑΟΚ  προηγήθηκε με 59-55, ο Αρης προσπάθησε να πλησιάσει αλλά το τρίποντο του Βάλλιου, όσο και οι βολές του Φλιώνη δεν βρήκαν το στόχο για να έρθει ο Κονιάρης με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 60-55.

ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ  60-55  (55-55 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-16, 23-31, 41-44, 55-55, 60-55
Διαιτητές: Μοσχοτόγλου-Παπαδόπουλος Χ.
ΠΑΟΚ(Μελετιάδης): Κόνιαρης 16 (1), Λαλαζήσης, Κολοκοτρώνης 12 (1), Ψυχίδης 16, Βάλλιος 8 (2), Καραγιαννάκης 3, Μωϋσίδης, Αζίζης 2, Αμανατίδης 3.
ΑΡΗΣ(Κεσαπίδης): Σιδηρόπουλος 8 (1), Καρασίμος, Φλιώνης 13 (2), Πασχαλίδης 2, Τσιροπούλης 2, Παουλεάνου 15 (2), Βαγιωνάς 6, Σιδηροηλίας 9, Φώτογλου.