Στη δωδέκατη θέση η Νέων

Την δωδέκατη θέση κατέκτησε η Εθνική ομάδα Νέων καθώς και στο σημερινό παιχνίδι ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 67-80.

Η αδυναμία της τόσο στα ριμπάουντ (33-56!) όσο και η αστοχία της στα σουτ δύο πόντων (22/59) δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει τη νίκη, κλείνοντας το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με ήττα. Η απουσίες για ακόμα μία φορά ήταν καθοριστικές, αφού δεν έπαιξαν οι Χρυσικόπουλος, Γεωργάκης, Κατσίβελης και Κανονίδης.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα με 5-3, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Σλοβένοι ανέβασαν στροφές καταφέρνοντας να πάρουν στο πρώτο δεκάλεπτο διαφορά 12 πόντων (21-9), ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Σλοβενία εκμεταλλευόμενη την αστοχία της εθνικής στα δίποντα (3/19 μέχρι εκείνο το σημείο) προηγήθηκε και με +13 (25-13).

Σε εκείνο το σημείο η εθνική ομάδα, με τον Σωκράτη Ψαρόπουλο, ο οποίος ήταν σε καλή μέρα, έτρεξε μικρό σερί 8-0   καταφέρνοντας λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου να μειώσει τη… ψαλίδα στους πέντε πόντους (32-27).

Στην επανάληψη η Σλοβενία με τον Μούριτς, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης, απάντησε με επιμέρους σκορ 11-4 φτάνοντας τη διαφορά στο 25′ στους +17 (47-30). Η ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να αντιδράσει αφού η αστοχία της στα σουτ δύο πόντων συνεχιζόταν (13/46), ενώ παράλληλα οι Σλοβένοι έπαιρναν και τα ριμπάουντ (44 έναντι 33).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική έκανε την τελευταία της προσπάθεια, μειώνοντας στους ξανά στους πέντε (58-53 στο 35′). Αλλά η Σλοβενία και πάλι απάντησε με επιμέρους σκορ 12-2 ανεβάζοντας ξανά σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (70-57), η οποία της έδωσε και τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ 67-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-23, 28-36, 44-54, 67-80
ΕΛΛΑΔΑ: Ψαρόπουλος  24 (10/13 διπ.), Ιωακειμίδης 3 (1), Αντωνάκης 9 (3/10 διπ., 1 τριπ.), Μοτσενίγος 16 (2/10 διπ., 4 τριπ.), Παπαντωνάκος, Παπαπέτρου, Κουκουλάς 11, Παπάς 4.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μιγιάνοβιτς): Πρέπελιτς 14 (2), Μπρόντνικ, Νίκολιτς 8 (1), Μούριτς 20 (1), Φέρμε 3 (1), Σπαν 3, Ομιτς 17, Πάγιτς 15 (1), Μπέσεντιτς.