Το Ντένβερ δεν αστειεύεται… (+vd)

Οι Νάγκετς δεν πρόκειται να αφήσουν τους Λέικερς να ησυχάσουν στη μεταξύ τους σειρά. Οι «σβόλοι» έκαναν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 28-2 στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 24 πόντους διαφορά από πολύ νωρίς και νίκησαν τους Λέικερς με 99-84.

Ο Τάι Λόσον έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Λέικερς, ενώ οι ΤζαΒέιλ ΜακΓκι, Κένεθ Φαρίντ δεν άφησαν τους Μπάινουμ, Γκασόλ να κυριαρχήσουν κάτω από τα δύο καλάθια, όπως στα προηγούμενα δύο παιχνίδια. Το μόνο κακό για το Ντένβερ είναι ότι έσπασε τη μύτη του ο Αλ Χάρινγκτον και αποχώρησε στο 4ο δωδεκάλεπτο.

Ο Ραζόν Ρόντο επέστρεψε μετά την τιμωρία του και οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη επί των Χοκς με 90-84 στην παράταση, κάνοντας το 7ο τριπλ νταμπλ της καριέρας του σε πλέι οφ. Ο Ρέι Αλεν έπαιξε για πρώτη φορά από τις 10 Απριλίου και βοήθησε κι αυτός τη Βοστώνη να σημειώσει τη δεύτερη νίκη στη σειρά με τους Χοκς, οι οποίοι δεν είχαν τον τραυματία Τζος Σμιθ.

Η Φιλαντέλφια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά στο 38’, ωστόσο έκανε επιμέρους 19-2 στα επόμενα 9 λεπτά και νίκησε τους Μπουλς με 79-74, παίρνοντας το προβάδισμα στη σειρά. Το χειρότερο για τους «ταύρους» είναι ότι κατά τη διάρκεια του αγώνα «γύρισε» και τον αριστερό αστράγαλο ο Ζοακίμ Νοά, αν και συνέχιζε να παίζει…

Τα αποτελέσματα της ημέρας

Βοστώνη-Ατλάντα 90-84 (Ρόντο 17π., 14ρ., 12ασ., Γκαρνέτ 20π., 13ρ., 4κ. – Τζόνσον 29)… 2-1 νίκες
Φιλαντέλφια-Σικάγο 79-74 (Χοζ 21π., 9ρ. – Μπούζερ 18π., 10ρ.)… 2-1 νίκες
Ντένβερ-Λ.Α. Λέικερς 99-84 (Λόσον 25π., 7ασ., ΜακΓκι 16π., 15ρ. – Μπάινουμ 18π., 12ρ.)… 1-2 νίκες