Δεύτερος στην βαθμολογία του 1ου Ομίλου Νότου πέρασε ο Χολαργός που επικράτησε με 72-66 του Ιωνικού Ν.Φ. στο εξ’ αναβολής ματς της 18ης αγωνιστικής. Παρά την απουσία του βασικού τους γκαρντ Ηλία Βρύνα, οι γηπεδούχοι του Σάββα Συμεωνίδη έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα με τον νεαρό Θανάση Γιάννη να καλύπτει επάξια το κενό του. Πλέον οι Χολαργιώτες τα παίζουν όλα για όλα την ερχόμενη Κυριακή με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στην απευθείας άνοδο στη Β’ Εθνική.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ματςόπως αναμενόταν ήταν ντέρμπι με τον Χολαργό ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου να ξεφεύγει με έντεκα. Οι φιλοξενούμενοι όμως του Σπύρου Σταθούλη που στερήθηκαν τις υπηρεσίες του τραυματία Αλέξη Τσακιρίδη, κατάφεραν να μειώσουν από τα 6,75 σε 38-33. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια διαφορά επτά πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πρωταγωνιστής σε κείνο το σημείο,  ο Νίκος Κούτουλας που με επτά σερί πόντους καθάρισε για  την ομάδα του την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.