EURO U20: Πρεμιέρα με νίκη η Εθνική

Η Αυστρία αποδείχθηκε πολύ πιο επικίνδυνη απ’ ότι… φαινόταν πριν από την έναρξη του Ευρωμπάσκετ U20. Επί 30 λεπτά τουλάχιστον… Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης η Εθνική βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με 16-4 (5′), στο τέλος όμως έφτασε στη νίκη επί της Αυστρίας με 69-51, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μόλις η Εθνική «χαμήλωσε» το ρυθμό του αγώνα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, ωστόσο χρειάστηκε 18 λεπτά για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (30-29). Πάλι όμως οι Αυστριακοί έλεγξαν το σκορ και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 30′. Κάπου εκεί το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τους Ψαρρόπουλο, Ιωακειμίδη, Μοτσενίγο, Χρυσικόπουλο να παίρνουν μπροστά στην επίθεση, κάνοντας επιμέρους 18-2 στα τελευταία 4,5 λεπτά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 34-30, 43-41, 51-69
ΑΥΣΤΡΙΑ: Βανκούρα, Φρίντριχ 2, Λίντσερ 2, Βιέιντερ 3, Μάρες 15 (2), Γκούνκα 2, Κλέπαϊζ 8, Ζούλιτς, Κράμερ 2, Φρούβιρθ 2, Νόβας 2, Ράντος 13.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Ψαρρόπουλος 16 (1/2β., 6/6δ., 1/1τρ.), Ιωακειμίδης 7, Αντωνάκης 4, Μοτσενίγος 11 (3), Παπαντωνάκος, Παπαπέτρου, Κανονίδης 5 (1), Κουκουλάς 1, Παπάς, Γεωργάκης 9, Χρυσικόπουλος 16 (1).