EURO 2013: Η μέρα των “θρίλερ” (+vds)

Πέντε… θρίλερ και επτά “καθαρές” νίκες ήταν ο απολογισμός της δεύτερης ημέρας του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Οι τρεις από τους έξι περιπάτους έγιναν στον όμιλο της Ελλάδας, όπου η Φινλανδία και η Ιταλία δεν είχαν πρόβλημα να νικήσουν τη Σουηδία και την Τουρκία αντίστοιχα, όπως φυσικά και η Εθνική μας τους Ρώσους. Στους άλλους ομίλους, πάντως, το σασπένς περίσσευε, αφού οι τέσσερις από τους εννέα αγώνες κρίθηκαν στο τελευταίο σουτ! Συν τοις άλλοις, η Ισπανία υπέστη νωρίς νωρίς την πρώτη ήττα της…

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ: Εύκολα Φινλανδοί και Ιταλοί

Περίπατο τον έκανε η Φινλανδία στον όμιλο της Εθνικής, αφού συνέτριψε τη Σουηδία 81-60 και παρέμεινε αήττητη ύστερα από δύο αγώνες! Οι Φινλανδοί κέρδισαν τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 21-4 και δεν είχαν προβλήματα μέχρι τέλους, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους στο 28′ (67-42).

Η Ιταλία δεν έμεινε στη νίκη της πρεμιέρας επί της Ρωσίας. Οι “ατζούρι” σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά από μακρινή απόσταση (11/19 τρίποντα), έκαναν μόνο 4 λάθη σε όλο το ματς και νίκησαν εύκολα την (απογοητευτική πάλι) Τουρκία 90-75. Χάρμα ιδέσθαι ήταν οι Αραντόρι (23π., 9/10σ.), Τζεντίλε (20π., 8/13σ.), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Μπελινέλι (17π.), Μέλι (14π., 10ρ.) για την Ιταλία, που διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: Οι “ήρωες” Μπάρτον, Τόμιτς και ο θρίαμβος της Σλοβενίας

Τρομερό ματς έγινε στον 3ο όμιλο, όπου η Κροατία κατέβαλλε τη Γεωργία με 77-76, χάρη στο νικητήριο καλάθι του Αντε Τόμιτς 9” πριν από τη λήξη. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν πέντε φορές το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο, ωστόσο το τρίποντο του Σανικίτζε 21,7” πριν από το τέλος δεν ήταν το τελευταίο, όσο κι αν το πανηγύρισαν οι Γεωργιανοί. Ο Ντόντεϊ Ντρέιπερ, ο κορυφαίος Κροάτης (sic) του ματς έβαλε 10 από τους 16 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά στην τελευταία επίθεση έδωσε την ασίστ στον Τόμιτς για το καλάθι που αποδείχθηκε το νικητήριο, αφού ο Τσιντσάτζε (25π., 5ασ., 5κλ.) ήταν άστοχος στο φινάλε.

Στην πρεμιέρα ο Λούμπος Μπάρτον έγινε ο μοιραίος παίκτης της Τσεχίας, κάνοντας βήματα στην τελευταία επίθεση του αγώνα με τη Σλοβενία. Κόντρα στην Πολωνία δεν έκανε το ίδιο λάθος. Ο έμπειρος σμολ φόργουορντ έβαλε 8 πόντους στα τελευταία 2 λεπτά, συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου τρίποντου από τη γωνία 4,8” πριν από τη λήξη και χάρισε στην Τσεχία τη νίκη επί της Πολωνίας με 69-68!

Στην τελευταία φάση ο Λάμπε (που είχε 1/2 βολές στα 10,2”) δεν βρήκε στόχο, αφού ο Γιαν Βέσελι αλλοίωσε το μακρινό σουτ που επιχείρησε. Ο φόργουορντ των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα, καθώς είχε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια απέναντι στον Μαρτσιν Γκορτάτ, βοηθώντας την Τσεχία να γυρίσει διαφορά 8 πόντων στα τελευταία 2,5 λεπτά.

Η Σλοβενία χρειάστηκε τύχη (και την εύνοια της διαιτησίας) για να καταβάλει την Τσεχία, την Ισπανία πάντως τη νίκησε “καθαρά”. Η διοργανώτρια τελείωσε το ματς με επιμέρους 11-1 στα τελευταία 3 λεπτά και επιβλήθηκε της “φούρια ρόχα” με 78-69 και τον Γκόραν Ντράγκιτς να οδηγεί την ομάδα του έχοντας 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Μαρκ Γκασόλ είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά δεν έφτανε για την Ισπανία, που δέχτηκε 53 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Τελευταίος “μίλησε” ο Γιανιτσένοκς

Ο Κρίσταπς Γιανιτσένοκς είχε τον τελευταίο λόγο στο πρώτο ματς του 2ου ομίλου. Ο 30χρονος γκαρντ ευστόχησε σε μακρινό δίποντο από τη γωνία 6,4” πριν από τη λήξη και η Λετονία νίκησε το Μαυροβούνιο 73-72 και έκανε το δύο στα δύο στο Ευρωμπάσκετ! Λίγο πριν, ο Ταϊρίς Ράις πήγε να γίνει πάλι ο “ήρωας” του Μαυροβουνίου, αφού έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με γκολ-φάουλ 11,2” πριν από τη λήξη. Ηταν όμως άστοχος στην τελευταία επίθεση…

Περίπατο έκανε η Σερβία, που νίκησε τη Βοσνία πολύ ευκολότερα απ’ ότι φανερώνει το τελικό 77-67 και διπλασίασε τις νίκες της στο Ευρωμπάσκετ. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν ακόμα και 56-31 στο 23′ και απλά είδαν τη Βοσνία να μειώνει τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους, λίγο πριν από τη λήξη. Οι Μάρκοβιτς (15π., 7ρ., 3ασ., 3κλ.), Κάτιτς (12π.), Νέντοβιτς (11π., 6ασ.) ήταν οι πρωταγωνιστές των Σέρβων, ενώ ο Τζέντοβιτς ήταν πάλι ο πρώτος σκόρερ των Βόσνιων με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ριμπάουντ.

Την πρώτη της νίκη σημείωσε η Λιθουανία, που ξέφυγε στα τέλη της πρώτης περίοδου και διατήρησε μέχρι τέλους μία διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους, επικρατώντας έτσι της FYROM με 75-67. Πρώτος σκόρερ για τη “λιέτουβα” ήταν ο Μάντας Καλνιέτις με 17 πόντους και για τη FYROM ο Βλάντο Ιλιέφσκι με 13.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Το δύο στα δύο η Ουκρανία, έκπληξη (;) από το Βέλγιο!

Αήττητη παρέμεινε η Ουκρανία, που έκανε 21 λάθη αλλά νίκησε το απογοητευτικό (πάλι) Ισραήλ 74-67, με κορυφαίους τους Γκλάντιρ (17π.), Κραβτσόβ (15π., 8ρ.). Οι Ουκρανοί είχαν τον έλεγχο σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, χρειάστηκαν όμως ένα τρίποντο του Γκλάντιρ 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη για να κάνουν το σκορ 67-60 και να αγκαλιάσουν τη νίκη.

Η Γερμανία έκανε μία από τις εκπλήξεις της ημέρας, νικώντας τη Γαλλία, ωστόσο το… Βέλγιο δεν μπόρεσε να το καταβάλει! Η ομάδα του Εντι Κάστελς νίκησε τη Γερμανία στην παράταση με 77-73, αφού αν και είχε το προβάδισμα επί 36 λεπτά, είδε τον Στάιγκερ να ισοφαρίζει το ματς με τρίποντο 19” πριν από το τέλος του κανονικού αγώνα. Στην παράταση οι Γερμανοί είχαν πάλι την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ο Σαφάρτσικ έχασε δύο βολές και ο Πλάις κατόρθωσε να χάσει ένα καλάθι που απλά… δεν χάνεται στα 4”. Ο Μορς αποτελείωσε τη “νατσιονάλμανσαφτ” με 2/2 βολές στα 3,4”.

Η Γαλλία ήταν όσο σοβαρή έπρεπε ώστε να “καθαρίσει” εύκολα τη Μεγάλη Βρετανία με 88-65. Οι “τρικολόρ” έκαναν ένα σερί 13-0 στο ξεκίνημα του αγώνα και διατήρησαν μία διαφορά που έφτασε μέχρι το +25, έχοντας 23 πόντους στον αιφνιδιασμό και κορυφαίους τους Πάρκερ (16π., 5ασ.), Μπατούμ (17π.).