Euro U16 (β’ κατηγορία): Νίκησαν την Ουκρανία και βλέπουν άνοδο οι Παίδες

Εστω και δύσκολα ο στόχος επετεύχθη. Η Εθνική Παίδων κατέβαλε την σκληροτράχηλη Ουκρανία με 78-63 και προκρίθηκε στους “4” του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος β’ κατηγορίας, όπου θα έχει πλέον δύο ευκαιρίες για να εξασφαλίσει ένα μετάλλιο και συνάμα την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Αντίπαλος της Ελλάδας στον ημιτελικό της Παρασκευής (στις 18:15) θα είναι ο νικητής του προημιτελικούς Μεγάλη Βρετανία-0υγγαρία (16:00).

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο αναμφισβήτητος ηγέτης της ελληνικής ομάδας. Ο φόργουορντ της ΑΕΚ έπαιξε από το “1” έως το “4”, πέτυχε 28 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν αυτός που έδωσε στην Εθνική την ώθηση ώστε να ξεφύγει στην τέταρτη περίοδο με 75-58 (στο 36′), βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση. Πολύ καθοριστική ήταν επίσης η παρουσία του Καραΐσκου στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως και του Κλωνάρα, σε ρόλο δημιουργού και σκόρερ.

Γενικά, πάντως, το τελικό σκορ δεν φανερώνει τη δυσκολία με την οποία επικράτησε η Ελλάδα, η οποία “λύθηκε” στην τέταρτη περίοδο, όταν έκλεψε μπάλες (13 συνολικά) και βρήκε εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο (29 πόντους στον αριθμό), ανοίγοντας παράλληλα και τη διαφορά. Μέχρι το 31-’32’ το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι Ουκρανοί, χάρις στην ευστοχία τους πίσω από τα 6,75μ. (6/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) όχι μόνο δεν άφησαν ποτέ την Ελλάδα να ξεφύγει περισσότερο από εννέα πόντους διαφορά (23-14 στο 12′), αλλά προηγήθηκαν κιόλας με 34-39 στο 18′ με επιμέρους 2-12.

Μόλις έσφιξε πάντως η ελληνική άμυνα, κατέβηκε ο ρυθμός του αγώνα και οι Ουκρανοί σταμάτησαν να ευστοχούν με τον ίδιο ρυθμό στα τρίποντα, το νερό μπήκε στ’ αυλάκι. Η Εθνική ανέκτησε στο δεύτερο ημίχρονο τον έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε το ξέσπασμα που την οδήγησε στη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 40-41, 57-53, 78-63
Ελλάδα: Ρογκαβόπουλος 28 (11/18σ., 8ρ.), Τσουμάνης 6 (6ρ.), Καραΐσκος 11 (8ρ.), Κλωνάρας 13 (7ρ., 5ασ.), Βλάσιος 5, Κωστίκας, Λαναράς 2, Κάδρας, Σιδεροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Σωτηρίου 7, Ταζόπουλος 2.
Ουκρανία: Τσέρνεχα 10, Μέλνικ 7, Ζάιετς 2 (1/12σ.), Ραντσένκο 2, Ρομανόβσκι 9, Ζαρίκοβ 2, Σίντορουκ 7, Σεμέτοβ 3, Σερχέιεβ 4 (10ρ., 6κ.), Κότσιουρα, Κόβλιαρ 17, Ποσάμπλια.