turkey u16Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Τουρκία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ Παίδων και μπορεί κάλλιστα να… ευχαριστήσει γι’ αυτό τον Εράι Ακιούζ, την πιο πιο έντονη ηγετική φυσιογνωμία ολόκληρου του τουρνουά. Ο ταλαντούχος γκαρντ πέτυχε 23 πόντους, έκανε 7 κλεψίματα και γενικά έβαλε τη σφραγίδα του στον συγκλονιστικό μικρό τελικό με την Κροατία, οδηγώντας την Τουρκία στη νίκη με 77-70 στην παράταση.

Σε γενικές γραμμές ο μικρός τελικός ήταν συναρπαστικός από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Καμία ομάδα δεν ξέφυγε με μεγαλύτερη διαφορά από οκτώ πόντους, ενώ το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές. Στο 36′ οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 63-58 χάρις σε ένα σερί 9-0 αλλά ο Σάμανιτς έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα και κράτησε ζωντανή την Κροατία, η οποία έστειλε το ματς στην παράταση με 2/2 βολές του Πλάνινιτς 1΄02΄΄ πριν από τη λήξη. Στο έξτρα πεντάλεπτο πάντως ήταν η ώρα του Ακιούζ, ο οποίος ήταν υπεύθυνος για εννέα από τους 11 πόντους των Τούρκων, είτε σκοράροντας, είτε πασάροντας και κλέβοντας μπάλες.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ 77-70 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 36-33, 47-51, 66-66 (κ.α.), 77-70
ΤΟΥΡΚΙΑ (Σογκουκσού): Ακάι, Κουρτουλντούμ 8, Κονούκ 8, Γιουρτλού 6, Τσάμτσι 8 (7ρ.), Αϊντογκάν 2, Ακιούζ 23 (4ρ., 5ασ., 7κλ.), Γκιουλτεκίν 14 (8ρ.), Μπαϊράκ, Ατμπάς 4, Κελόγλου 3 (6ρ.), Ντεμίρ 1.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Κρστιτς): Πλάνινιτς 11 (8ρ.), Γιάνκοβιτς 6 (8ρ.), Τσουμπρίλο 7 (10ρ., 9λ.), Μάτσνερ, Μπίστροβιτς, Πάλοκαϊ 9, Μπένκοβιτς 2, Σάμανιτς 24 (12ρ., 5λ.), Κούκιτς 11.

Θέσεις 5-6: Πέμπτη η Φινλανδία!

Τη δεύτερη καλύτερη θέση της ιστορίας της σε Ευρωμπάσκετ Παίδων κατέκτησε η Φινλανδία στο Ράντομ. Η ομάδα-έκπληξη της διοργάνωσης επιβλήθηκε της Γαλλίας με 79-71 και τερμάτισε 5η, μία θέση πιο κάτω από την τέταρτη που είχε καταλάβει το μακρινό 1981! Για να φτάσουν στη νίκη, οι Φινλανδοί χρειάστηκε προηγουμένως να ανατρέψουν διαφορά οκτώ πόντων στην τέταρτη περίοδο, καθώς έβαλαν τέσσερα μεγάλα τρίποντα στα τελευταία έξι λεπτά και finland u16μετέτρεψαν το 58-64 σε 76-68. Ο Νιασέ (26π.) ήταν ο κορυφαίος των “τρικολόρ”, οι οποίοι πέρυσι είχαν τερματίσει αυτοί πέμπτοι, νικώντας στον τελευταίο αγώνα τους Φινλανδούς.

Τρία βήματα παραπάνω σε σχέση με την περσινή 10η θέση έκανε η Ιταλία. Οι “ατζούρι” επικράτησαν δύσκολα του Μαυροβουνίου με 81-75 σε ένα παιχνίδι όπου καμία ομάδα δεν ξέφυγε ποτέ με διαφορά μεγαλύτερη από οκτώ πόντους, κατακτώντας έτσι την 7η θέση του Ευρωμπάσκετ. Ο Σάρτο (25π.) και ο Μιάσκι (19π.) ήταν οι καλύτεροι της Ιταλίας, η οποία “χτύπησε” το Μαυροβούνιο με την ταχύτητα της, έβαλε 25 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και έκανε ένα επιμέρους 13-4 από το 36′ έως το 39′, μετατρέποντας το 66-67 σε 79-71. Οι Κλιάγιτς (25π.), Τζούρισιτς (19π., 11ρ.) ξεχώρισαν από το Μαυροβούνιο, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Ζίζιτς.

Θέσεις 9-10: Στην εκπνοή οι Γερμανοί

Ο 12ος παίκτης του ρόστερ, ο Λουκ Βαν Σλούτεν, ήταν ο απροσδόκητος “ήρωας” στη νίκη της Γερμανίας επί της Σερβίας με 65-63. Ο Βαν Σλούτεν ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα και ολοκλήρωσε την ανατροπή της “νασιονάλμανσαφτ”, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 59-52 στο 37′ αλλά στο τέλος “έκλεψε” τη νίκη και την 9η θέση. Ο Παούνοβιτς (24π.) είχε κάνει στα 7΄΄ το σκορ 63-62 και ήταν γενικά ο κορυφαίος των Σέρβων. Σε πολύ germany-turkey u16κακή μέρα βρέθηκε ο πρώτος σκόρερ του Ευρωμπάσκετ, ο Πετσάρσκι, ο οποίος έμεινε σε μονοψήφιο νούμερο πόντων (8π.) με 4/16 σουτ.

Εύκολο αποδείχθηκε το έργο της Λετονίας στον αγώνα με τη Σουηδία για τις θέσεις 11-12 του Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Αρτουρς Βισότσκις κράτησε τους “βίκινγκς” στο εντός 27,9% πεδιάς και με κορυφαίους τους Σνίπκε (15π., 9ρ., 6ασ.), Μίσκα (14π., 13ρ.) επικράτησε με 65-51. Ο Πέρσον (13π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Σουηδών, οι οποίοι πλησίασαν μία φορά στο σκορ μετά τα πρώτα λεπτά (25-24 στο 17′), ωστόσο δέχτηκαν ένα σερί 8-0 στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έκτοτε δεν απείλησαν ξανά τους Λετονούς.

Στη 2η κατηγορία η κάτοχος του τίτλου!

Αυτό… όχι, δεν το βλέπεις συχνά. Η Βοσνία κατέκτησε πέρυσι τον τίτλο στο Ευρωμπάσκετ Παίδων του Κάουνας με την τρομερή ομάδα του Τζανάν Μούσα και φέτος υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία! “Θύτης” η Εσθονία, η οποία estonia u16διέλυσε τη Βοσνία 85-59 στο ματς για τις θέσεις 13-14, κερδίζοντας με το σπαθί της την παραμονή στην πρώτη κατηγορία. Όλα μάλιστα τελείωσαν μέσα σε λίγα λεπτά.

Χάρις σε ένα σερί 16-0 οι Εσθονοί μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο ένα παιχνίδι που μέχρι το 14′ έμοιαζε πλήρως ισορροπημένο. Η στατιστική “μιλάει” από μόνη της: Οι Εσθονοί μάζεψαν 18 ριμπάουντ παραπάνω, έβαλαν 50 πόντους μέσα από τη ρακέτα, μοίρασαν 32 ασίστ και ξέφυγαν ακόμα και με 32 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο…