Euro U16 (2η ημέρα): Προκρίθηκε… μέσω Ισπανίας η Ελλάδα

esp-ltuΑν και τα βρήκε σκούρα επί 40 λεπτά, η Ισπανία κατάφερε να νικήσει το Ισραήλ 84-77 και να στείλει παράλληλα την Ελλάδα στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ Παίδων του Κάουνας. Η Ισπανία είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια και στο 30′ ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά, ποτέ όμως δεν μπόρεσε να “καθαρίσει” το ματς. Το Ισραήλ μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης χάρη στα 13 τρίποντα που έβαλε (σε 36 προσπάθειες) και στο 37′ προηγήθηκε με τρίποντο του Εμπο 74-73. Εν συνεχεία όμως οι Γκονζάλεθ, Καράσκο ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα από τη δεξιά γωνία και οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αποφεύγοντας τις περιπέτειες.

3ος όμιλος: Δύο στα δύο οι Βόσνιοι, έκπληξη από τη Φινλανδία

Η Βοσνία πήγε με άγριες διαθέσεις στο Κάουνας και δεν το κρύβει. Η ομάδα του Γιόζιπ Πάντζα νίκησε εύκολα και την Ιταλία 77-65, με τον Τζανάν Μούσα να είναι πάλι ένα… κινούμενο highlight. Αν έλειπε και ο τραυματισμός του Τσάμπαρα στο αριστερό πόδι όλα θα ήταν καλά για τους Βόσνιους, οι οποίοι μάζεψαν 37 ριμπάουντ παραπάνω (!) musaκαι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 20-1 στα τελευταία επτά λεπτά και τον Αλίκαντιτς να βάζει τρίποντο από απόσταση 17 μέτρων στην εκπνοή!

Οι Βόσνιοι προηγήθηκαν 52-19 στο 21′ και 66-33 στο 28′, πριν δεχτούν ένα σερί 20-0 από τους “ατζούρι”, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την ξεκούραση του Μούσα και τα 33 λάθη της Βοσνίας, καθώς έκλεψαν 23 φορές τη μπάλα και σημείωσαν 28 πόντους στον αιφνιδιασμό! Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που έκαναν πάντως οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους.

Την πρώτη έκπληξη της διοργάνωσης έκανε στο άλλο ματς του 3ου ομίλου η Φινλανδία, που επικράτησε της Σερβίας με 70-65 και προκρίθηκε μάλιστα στη δεύτερη φάση. Η Φινλανδία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 18 πόντων (40-22), αντέχοντας στη συνέχεια και στην αντεπίθεση των Σέρβων, που προηγήθηκαν 51-49 στο 32′ και 60-56 στο 36′. Στο τέλος πάντως η Σερβία πλήρωσε ακριβά τα 32 λάθη της και τους 23 πόντους που δέχτηκε από αυτά. Η Φινλανδία κράτησε χωρίς πόντο bitimτη Σερβία επί 3,5 λεπτά, έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους και ήταν εύστοχη στις ελεύθερες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

1ος όμιλος: Σόου Μπιτίμ κόντρα στην Αγγλία

Ο Ονουράλπ Μπιτίμ έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο στο Ευρωμπάσκετ, καθώς έβαλε 30 πόντους και οδήγησε την Τουρκία στην εύκολη νίκη επί της Αγγλίας με 91-77. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με σερί 12-0 και μετέτρεψαν το 52-51 σε 64-51, βάζοντας τις βάσεις για την πρώτη νίκη τους στο τουρνουά. Εκτοτε δεν απειλήθηκαν ποτέ από την Αγγλία και ξέφυγαν ακόμα και με 19 πόντους διαφορά, σημειώνοντας 58 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

4ος όμιλος: Βήμα πρόκρισης οι Κροάτες

Η Κροατία δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Λετονία, την οποία νίκησε εύκολα 77-64 και ουσιαστικά έκανε το βήμα που χρειαζόταν για να περάσει στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ. Οι Μπάγιο, Μάριτς, Νάκιτς αλλά και ο all around Γιορντάνο (3π., 7ρ., 8ασ., 4κλ.) ήταν οι κορυφαίοι από τους fevrierΚροάτες, που ξέφυγαν με 45-25 στο 21′ και δεν άφησαν τους Λετονούς να πλησιάσουν περισσότερο από 9 πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Τζέιλεν Χορντ ήταν “εκτός αγώνα” επί 39 και πλέον λεπτά. Την κατάλληλη στιγμή, όμως, δήλωσε “παρών” και με δικό του tip in 17,7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη η Γαλλία νίκησε το Μαυροβούνιο 64-62, κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Οι “τρικολόρ” εγκλωβίστηκαν στις άμυνες ζώνης του Μαυροβουνίου, ωστόσο στα τελευταία 3,5 λεπτά έβαλαν κάποια κρίσιμα σουτ και τελείωσαν το ματς με επιμέρους 11-2. Στο τέλος κέρδισαν το παιχνίδι χάρη στο επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Χορντ, μιας και στην επίθεση του Μαυροβουνίου ο Πόποβιτς έκανε λάθος.