EURO U16 – Ηττα από τη Σερβία για τους Παίδες (+vd)

Κακό ξεκίνημα στη δεύτερη φάση έκανε η Εθνική Παίδων, η οποία ηττήθηκε από τη Σερβία με 62-53. Η Εθνική πλήρωσε εν πολλοίς το “νεκρό διάστημα” που είχε από το 24′ έως το 31′ (δέχτηκε ένα επιμέρους 15-2 σε αυτό το διάστημα) αλλά και το φόρτωμα με φάουλ του Χαραλαμπόπουλου από πολύ νωρίς (έκανε το 3ο στο 16′ και αποβλήθηκε 1’18” πριν από τη λήξη).

Μετά το αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για την Ελλάδα. Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη πέτυχαν μόνο 4 πόντους στην τρίτη περίοδο και στο 32′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-48. Η Εθνική “απάντησε” με ένα σερί 9-0 στα επόμενα τρία λεπτά, ωστόσο οι Σέρβοι ξέφυγαν πάλι, με το τρίποντο του Ντασκάλοβιτς 26” πριν από το τέλος να μοιάζει με… μαχαιριά στην καρδιά (53-60).

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ο Δημήτρης Σταμάτης, που πέτυχε 17 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Χαραλαμπόπουλος (10). Αύριο η Εθνική αντιμετωπίζει τη Γερμανία (20:30) και η νίκη αποτελεί φυσικά αυτοσκοπό…

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 53-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 31-29, 35-41, 53-62
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 9 (1τρ., 5ρ., 6ασ.), Τσιόγκας, Κόττας 5, Οικονομόπουλος 6, Τσαλμπούρης, Ζόρζος, Σκουλίδας 2, Μήτογλου, Ανδρεάδης, Σταμάτης 17 (1), Παπαγιάννης 4 (6ρ., 3κ.), Χαραλαμπόπουλος 10 (1τρ., 5ρ.).
ΣΕΡΒΙΑ: Πένο 2, Τζόκοβιτς 8 (2), Ντασκάλοβιτς 8 (2), Στογιάνοβιτς 2, Γιοβάνοβιτς, Κοβάτσεβιτς 6, Σταρίντσεβιτς 12 (1), Πάβλοβιτς 11 (11ρ.), Βούτσετιτς 4, Λαζάρεβιτς 9 (11ρ.).