Euro U16 (θέσεις 9-16): Με την Αγγλία στον τελικό παραμονής

gre-engΗ Αγγλία ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων, νίκησε το Ισραήλ 77-76 και θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στον αυριανό “τελικό” παραμονής στην πρώτη κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο παίδων. Στις 14:30 συγκεκριμένα (και όχι στις 21:15 όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένος ο αγώνας) η Ελλάδα θα αναμετρηθεί με την ομάδα από την οποία ηττήθηκε σχετικά εύκολα στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης, φιλοδοξώντας φυσικά αυτή τη φορά το αποτέλεσμα να είναι διαφορετικό. Οι Αγγλοι, πάντως, θα είναι σίγουρα η ομάδα με την καλύτερη ψυχολογία, πόσο μάλλον το μομέντουμ.

Επί 39 λεπτά η Αγγλία έβλεπε την πλάτη του Ισραήλ και βρέθηκε να χάνει με 24-44 στο 17′ και με 66-74 στο 37′. Κι όμως, κατάφερε να “κλέψει” τη νίκη. Ο Κλίρι έβαλε πέντε σερί πόντους στα τελευταία 2,5 λεπτά και ο Μπότσι-Γίαντομ έκανε το κλέψιμο του ματς 55 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, δίνοντας στην Αγγλία το προβάδισμα για πρώτη φορά από το 2-0! Το Ισραήλ είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη ή να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, τις έχασε όμως όλες.

Θέσεις 9-12: Εύκολα οι Ιταλοί, νίκησαν χωρίς Μπάγιο οι Κροάτες

Τα παιχνίδια για τις θέσεις 9-12 ήταν τα μόνα της ημέρας που δεν παρουσίαζαν κάποιο ενδιαφέρον. Στο πρώτο από αυτά η Ιταλία νίκησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το Μαυροβούνιο 73-65. Οι “ατζούρι” εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα 20 λάθη των αντιπάλων τους, πέτυχαν 24 πόντους από αυτά και άρπαξαν από νωρίς τον έλεγχο του ματς. Η Ιταλία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά το 5ο λεπτό και προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά στο 30′, φτάνοντας εύκολα στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη.

Ο αντίπαλος της Ιταλίας στον αγώνα για την 9η θέση θα είναι η Κροατία, η οποία δεν χρειάστηκε το αστέρι της, τον Ντάρκο Μπάγιο, προκειμένου να καταβάλλει τη Λετονία με 78-70. Η Κροατία στηρίχτηκε στην ομαδικότητα της (19 ασίστ), στις περισσότερες επιθετικές λύσεις που είχε και “τιμώρησε” στο transition (20 πόντοι από λάθη) τη Λετονία, η οποία τα περίμενε όλα από τον Αρτους Κούρουκς (32π.).