Euro U16 – Μεγάλες νίκες για Γερμανούς, Τούρκους (+vds)

Στο μπάσκετ το… μέγεθος μετράει και η Γερμανία το απέδειξε με εμφατικό τρόπο! Η “νατσιονάλμανσαφτ” κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια με τους “δίδυμους πύργους” και νίκησε με 77-70 την Ισπανία για τον 5ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ Παίδων. Οι Κράτσερ, Κίελ μάζεψαν μαζί 34 ριμπάουντ (όσα είχε όλη η Ισπανία) και έβαλαν 35 πόντους, οδηγώντας στη νίκη την αυριανή αντίπαλο της Ελλάδας (Τρίτη, 16:30), η οποία έβαλε 26 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Η Τουρκία δυσκολεύτηκε μόνο ένα ημίχρονο κόντρα στη (σαφώς κατώτερη) Ρωσία, την οποία νίκησε 76-57 και προκρίθηκε κι αυτή στους “8” του τουρνουά. Οι Τούρκοι “κόλλησαν” επί ένα ημίχρονο απέναντι στη ρωσική άμυνα (24-27), ωστόσο στο δεύτερο “άνοιξαν” το ρυθμό, έβαλαν πολλά τρίποντα και στο τέλος έφτασαν σε μία εύκολη νίκη, η οποία τους διατηρεί αήττητους και στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου, μαζί με την Ελλάδα.

Ανατροπή οι Ιταλοί, επιβλητικοί Σέρβοι και Κροάτες

Στον 6ο όμιλο, η Ιταλία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και νίκησε 63-60 τους αυτόχειρες Γάλλους, οι οποίοι προηγήθηκαν 57-50 στο 38′ αλλά υπέπεσαν σε δύο λάθη στα τελευταία 30”. Ο Τσάταπαν πέτυχε το καλάθι που έκανε το σκορ 61-60 στα 26” και μετά το λάθος των “τρικολόρ” στην επαναφορά, ο Μορέτι “έγραψε” το τελικό 63-60 με 2/2 βολές, αφού το βεβιασμένο τρίποντο του Λουμπακί δεν είχε τύχη στο τέλος του αγώνα.

Η Σερβία δεν άφησε τους Ουκρανούς να ελπίζουν σε κάτι καλό στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Οι Σέρβοι ήταν σαρωτικοί και διέλυσαν την οικοδέσποινα του Ευρωμπάσκετ με 85-50, μαζεύοντας 29 ριμπάουντ περισσότερα και έχοντας 23 πόντους στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 41 πόντους για τη Σερβία, η οποία προκρίθηκε από σήμερα στους “8” της διοργάνωσης. Την πρόκριση εξασφάλισε το βράδυ και η Κροατία, η οποία διέλυσε το Μαυροβούνιο 100-48 σε μία παντελώς άνιση μάχη. Οι Κροάτες πέτυχαν την πρώτη 100άρα του Ευρωμπάσκετ, έβαλαν 24 πόντους στον αιφνιδιασμό, μάζεψαν 22 ριμπάουντ παραπάνω και μοίρασαν 31 ασίστ!

Εκπληξη από το Βέλγιο, εύκολα η Πολωνία

Στο γκρουπ για τις θέσεις 9-16, το Βέλγιο έκανε την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής, αφού νίκησε τη Λετονία στην παράταση 84-80. Ο Τόμας Ακιαζίλι ήταν ο “ήρωας” για τους Βέλγους χάρη στους 27 πόντους που έβαλε, συμπεριλαμβανομένου και του λέι-απ που έστειλε το ματς στην παράταση, στην εκπνοή του κανονικού αγώνα. Στο άλλο παιχνίδι, η Πολωνία συνέτριψε με 80-56 τη Σουηδία του Παναγιώτη Νικολαΐδη.

Ολα τα αποτελέσματα:

5ος όμιλος (για τις θέσεις 1-12)

Γερμανία-Ισπανία 77-70 Κράτσερ 22π., 20ρ., 3κ., Κίελ 13π., 14ρ. – Γιούστα 27
Λιθουανία-Ελλάδα 65-68 Βάρνας 16 – Παπαγιάννης 19π., 10ρ., Κόνιαρης 14π., 4κλ.
Ρωσία-Τουρκία 57-76 Γιακούσιν, Καρπένκοβ 11 – Κορκμάζ 22π., 6ρ., 5ασ., 5κλ., Τασιράν 20

6ος όμιλος (για τις θέσεις 1-12)

Ιταλία-Γαλλία 63-60 Μορέτι 17, Λα Τόρε 13 – Λουμπακί 14π., 8ρ., 5κλ., Νουά 11π., 17ρ.
Ουκρανία-Σερβία 50-85 Μιχάιλιουκ 16 – Γκλίσιτς 12π., 10ρ., Μαρίνκοβιτς 12π., 4κλ.
Μαυροβούνιο-Κροατία 48-100 Ντούμπακ 8 – Ζίζιτς 17π., 11ρ., 4κ., Σλάβιτσα 16π., 8ρ.

7ος όμιλος (γκρουπ για θέσεις 9-16)

Βέλγιο-Λετονία 84-80 Ακιαζίλι 27π., 6ρ., 5ασ., 3κλ., Βέρβορτ 17 – Μπίρκανς 20π., 8ρ., 6ασ.
Σουηδία-Πολωνία 56-80 Μπόντιν 14 – Πονίτκα 25, Σέβιολ 17π., 15ρ., 5κλ.

1. Πολωνία 1-0 80-56 2
2. Βέλγιο 1-0 84-80 2
3. Λετονία 0-1 80-84 1
4. Σουηδία 0-1 56-80 1