musa

Τέσσερις ομάδες ξεχώριζαν εξ’ αρχής στο Ευρωμπάσκετ Παίδων του Κάουνας. Αυτές οι τέσσερις λοιπόν έφτασαν και μέχρι τους “4” του τουρνουά! Και εύκολα. Η Ισπανία, η Βοσνία, η Λιθουανία και η Τουρκία συνθέτουν την τελική τετράδα του Ευρωμπάσκετ U16, εξασφαλίζοντας παράλληλα και μία θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17 του 2016, το οποίο περιμένει πια και την κάτοχο της 5ης θέσης της διοργάνωσης.

Με οδηγούς τους Μούσα, Σικίρας η Βοσνία

Σε προσωπικό σόου του Τζανάν Μούσα και του Νιέγκος Σικίρας εξελίχθηκε ο δεύτερος προημιτελικός του Ευρωμπάσκετ Παίδων μεταξύ της Βοσνίας και της Γερμανίας. Οι δύο νεαροί σταρ πέτυχαν τους 38 από τους πρώτους 46 πόντους της ομάδας τους (ο Μούσα έχασε για μία ασίστ το τριπλ νταμπλ) και η Βοσνία έκανε περίπατο απέναντι στη Γερμανία, επικρατώντας με το εμφατικό 70-54.

Οι Βόσνιοι “καθάρισαν” το ματς από πολύ νωρίς, καθώς κράτησαν τη Γερμανία χωρίς πόντο επί 9,5 λεπτά και με ένα σερί 21-0 από το 4′ έως το 14′ ξέφυγαν με 23-6! Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +26 (46-20) για τη Βοσνία, η οποία δεν άφησε τη “νατσιονάλμανσαφτ” να πλησιάσει περισσότερο από τους 13 πόντους (60-47 στο 36′).

Συνεχίζει ακάθεκτη η Ισπανία

Η Ισπανία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην τετράδα του Ευρωμπάσκετ, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και ένα “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17 του 2016. Η ομάδα gonzalezτου Νταβίντ Σορία νίκησε σχετικά εύκολα τη Γαλλία 72-63 στον πρώτο προημιτελικό της ημέρας, πιστοποιώντας ότι είναι η πιο σταθερή και φορμαρισμένη ομάδα της διοργάνωσης.

Η “φούρια ρόχα” στηρίχθηκε πάλι στο δίδυμο ΓκονζάλεθΜαρτίνεθ, που μαζί με τον Ακόινταν ΜακΚάρθι βοήθησαν την ομάδα τους να “χτίσει” από νωρίς μία διαφορά 8-12 πόντων και να μην χάσει ποτέ το προβάδισμα. Οι Γάλλοι έγιναν απειλητικοί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όταν πλησίασαν στους τρεις πόντους με ένα σερί 12-0, ωστόσο οι Ισπανοί ξέφυγαν πάλι, με τον ΜακΚάρθι να έχει 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Λιθουανοί τιμώρησαν τη Φινλανδία

Έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες η Λιθουανία “επέστρεψε”. Την κατάλληλη στιγμή. Η οικοδέσποινα του Ευρωμπάσκετ βρήκε ξανά το ρυθμό της στην επίθεση και νίκησε τη Φινλανδία 93-74, τιμωρώντας την για την επιλογή της να ακολουθήσει τους Λιθουανούς στο αγαπημένο up tempo παιχνίδι τους. Η lietuvaΛιθουανία σούταρε με 52% εντός πεδιάς, είχε 12/26 τρίποντα και μάζεψε 22 ριμπάουντ παραπάνω χάρη στα ψηλά κορμιά της.

Τη νίκη πάντως την πέτυχε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν 10 φορές το προβάδισμα και ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 28′. Κάπου εκεί οι Λιθουανοί άρχισαν να ξεφεύγουν (65-56 στο 29′) χάρη στους συνεχόμενους πόντους του Κόζις και δεν χρειάστηκε να κοιτάξουν ξανά πίσω τους.

Σόουμαν ο Μπιτίμ, κυρίαρχος ο Ντουράν

Η Τουρκία συμπλήρωσε το καρέ των ομάδων που προκρίθηκαν στους “4”, καθώς νίκησε πολύ εύκολα τη Σερβία με το δίδυμο Ντουράν-Μπιτίμ να δίνουν παράσταση. Ο Τσαν Ντουράν κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τα δύο καλάθια, ενόσω ο Ονουράλπ Μπιτίμ έμοιαζε ασυγκράτητος και κάρφωνε ανηλεώς bitimόλο το βράδυ. Οι δυο τους τελείωσαν το ματς έχοντας μαζί 50 πόντους, 20/28 σουτ, 25 ριμπάουντ και έμοιαζαν να παίζουν σε άλλο επίπεδο από τους υπόλοιπους.

Η Τουρκία δεν δυσκολεύτηκε καθόλου από τη Σερβία. Ήταν ανώτερη σε κάθε τομέα του αγώνα. Μάζεψε 31 ριμπάουντ παραπάνω, έβαλε 28 πόντους από τα 21 επιθετικά ριμπάουντ και έκανε θραύση στις δύο ρακέτες σημειώνοντας τους 60 από τους 87 πόντους της μέσα από το “ζωγραφιστό”! Από το 6ο λεπτό κιόλας ξέφυγε με διψήφια διαφορά (21-10) και δεν απειλήθηκε ποτέ από τους Σέρβους.

Θέσεις 9-16: Σώθηκαν οι Λετονοί

Νίκη-θρίλερ που της χαρίζει την παραμονή στην πρώτη κατηγορία πέτυχε η Λετονία επί της Αγγλίας με 66-65, έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι με 11 αλλαγές προβαδίσματος και άλλες τόσες ισοπαλίες. Οι Λετονοί σούταραν χειρότερα, δέχτηκαν 25 πόντους από τα 21 λάθη που έκαναν, ωστόσο πήραν τη νίκη χάρη στο καλάθι του Κούρουκς 43 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Στα 28΄΄ ο Ιγουόγο είχε 1/2 βολές και μετά την καλή άμυνα των Αγγλων ο Μπετ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο που επιχείρησε στο transition.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στον άλλον αγώνα για τις θέσεις 9-16, στον οποίον η Κροατία επικράτησε του Ισραήλ με 84-82 και εξασφάλισε κι αυτή την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία. Αν και η Κροατία είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 76-80 στο 39′, πριν βάλει τους επόμενους οκτώ πόντους της όλους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στην τελευταία επίθεση το Ισραήλ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να στείλει το ματς στην παράταση αλλά ο κορυφαίος των Κροατών όλο το βράδυ, ο Γιορντάνο, έκλεψε τη μπάλα στην πάσα του Εμπο.