Euro U16: Συντριβή από τη Λιθουανία

moraitisΗ Ελλάδα γνώριζε εξ αρχής ότι θα έπρεπε να υπερβάλλει εαυτόν για να νικήσει τη Λιθουανία, ένα από τα μεγάλα φαβορί για μετάλλιο. Οι διοργανωτές δεν έχουν καμία σχέση με το Ισραήλ και αυτό ήταν καταφανές στον δεύτερο αγώνα της Εθνικής Παίδων στο Ευρωμπάσκετ U16 του Κάουνας, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπέστη βαριά ήττα με 69-51. Αυτό το αποτέλεσμα βέβαια δεν αλλάζει κάτι στο μέλλον της Εθνικής, η οποία χρειάζεται απλά ήττα του Ισραήλ από την Ισπανία στο βραδινό παιχνίδι του 3ου ομίλου προκειμένου να προκριθεί στη δεύτερη φάση.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν πάλι ο κορυφαίος της Ελλάδας, η οποία μπήκε στο γήπεδο με τη φόρα και τον ενθουσιασμό που είχε από τη χθεσινή νίκη επί του Ισραήλ. Προηγήθηκε μάλιστα 11-4 στο 6′ με τον Μωραΐτη να βάζει 9 πόντους στην πρώτη περίοδο. Κάπου εκεί όμως το ματς πήρε άσχημη τροπή.

Ο Ουλέτσκας και το καταστροφικό 2ο δεκάλεπτο

Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων δημιούργησε πολλά λάθη, ο Ουλέτσκας μπήκε από τον πάγκο και άνοιξε την ελληνική άμυνα με τα τρίποντα του (έβαλε 14 από τους 18 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο με τέσσερα τρίποντα) και η Εθνική ξέμεινε πολύ νωρίς από λύσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδουΗ Λιθουανία έτρεξε ένα σερί 21-0 στη δεύτερη περίοδο και στο 21′ ξέφυγε ακόμα και με vaiciunas41-15, έχοντας κρατήσει την ελληνική ομάδα χωρίς πόντο επί 10 ολόκληρα λεπτά! Όσο για το επιμέρους σκορ από το σημείο που προηγήθηκε η Ελλάδα με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, αυτό ήταν 37-4 υπέρ της Λιθουανίας…

Από το ημίχρονο ήταν πια προφανές ότι το ματς είχε ήδη τελειώσει, καθώς οι διοργανωτές ήταν ανώτεροι σε κάθε τομέα. Το χειρότερο ήταν ότι δεν άφησαν ποτέ το πόδι από το γκάζι. Η ομάδα του Γκεντιμίνας Πετράουσκας προηγήθηκε ακόμα και με 29 πόντους διαφορά (62-33) στο δεύτερο ημίχρονο. Η “Λιέτουβα” μετέτρεψε σε 20 εύκολους πόντους τα 19 λάθη της Ελλάδας, είχε πολύ περισσότερες επιθετικές λύσεις και επιβλήθηκε πρωτίστως μέσα από τη γεμάτη ενέργεια και ένταση άμυνα της, η οποία κράτησε την Ελλάδα στα 7/35 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και στο 29,2% συνολικά στο παιχνίδι.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 69-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 38-15, 59-33, 69-51
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Πετράουσκας): Μπακούτις 5, Βαϊτσιούνας 5 (1), Ουλέτσκας 18 (4), Σαργκιούνας 5 (1), Βελίτσκα 4 (6ρ., 4ασ., 4κλ.), Ζίτκους, Κόζις 2 (3κλ.), Μπαλτσιούνας 9 (6ρ.), Κισούνας 6, Βασιλιάουσκας 8 (6ρ.), Γιουοζαΐτις 4, Λαβρινοβίτσιους 3 (1).
ΕΛΛΑΔΑ (Τούφας): Γιανναράς 1, Μωραΐτης 19 (3τρ., 8ρ., 4ασ., 3κλ.), Κάπρης 8, Καλαϊτζάκης 3 (1), Δημητρακάς, Ψαρράς, Φωτόπουλος, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 2, Λιούνης 3, Μέλιος 6 (1τρ., 3κλ.), Βλαγκόγιας 9 (6ρ.).