Euro U16: Το πανόραμα της 2ης ημέρας (+vds)

finland u16Οι Φινλανδοί το… έκαναν πάλι το θαύμα τους! Η απίθανη ομάδα του Μίκα Σοπάνεν που νίκησε στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U16 την Ελλάδα, κατέβαλε και τη Σερβία με 70-61, κατέκτησε μαθηματικά την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο και άφησε… Ελληνες και Σέρβους να σφαχτούν τη Δευτέρα για τη δεύτερη! Όπως και κόντρα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, οι Φινλανδοί είχαν μεγαλύτερη ενέργεια από τους αντιπάλους τους, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας (20 ασίστ), μπόλικα εύστοχα τρίποντα (11) και έπαιξαν εξαιρετική περιφερειακή άμυνα, κάνοντας 21 κλεψίματα.

Ούτε ανατροπές χρειάστηκαν, ούτε τύχη. Με μεθοδικό και ομαδικό μπάσκετ οι Φινλανδοί κατόρθωσαν να διατηρούν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, μέχρι που προς το τέλος της τρίτης περιόδου άρχισαν να ξεφεύγουν. Η Σερβία, από την άλλη, ήταν ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ. Ξεκίνησε το τουρνουά ως ένα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο αλλά έχασε τον Φιλίπ Πετρούσεβ από το 6ο λεπτό της πρεμιέρας και χωρίς αυτόν μοιάζει να είναι “άλλη” ομάδα. Κόντρα στη Φινλανδία η ομάδα του Μίλαν Γιόσιτς υπέπεσε σε 33 λάθη, μοίρασε μόνο 8 ασίστ σε όλο το ματς και με εξαίρεση τον πάντα παραγωγικό Μάρκο Πετσάρσκι (27π., 16ρ.), έβγαλε πάλι την εικόνα μιας “ρηχής” ομάδας.

3ος όμιλος: Αστραψε και βρόντηξε η Λιθουανία

Νέα επίδειξη δύναμης έκανε η Λιθουανία στον 3ο όμιλο. Η “Λιέτουβα” έβαλε 32 πόντους στην πρώτη περίοδο, ξέφυγε με 38-18 από το 13′ και νίκησε δια περιπάτου το Μαυροβούνιο 96-72, κυριαρχώντας σε κάθε τομέα του αγώνα. Έξι παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Μάντας Σέρνιους, την ώρα που οι Μαυροβούνιοι τα περίμεναν όλα από τον συγκλονιστικό Ιγκόρ Ντρόμπνιακ lithuania u16(36π., 6ασ., 5ρ., 4κλ.), μιας και τα μεγάλα όπλα της ομάδας, ο Κλιάγιτς και ο Ζίζιτς είχαν μαζί 4 πόντους με 1/15 σουτ

Παρά το κακό ξεκίνημα (4-12 στο 9′) η Γαλλία βρήκε τον τρόπο να καταβάλλει τη Βοσνία με 55-46 και να σημειώσει την πρώτη νίκη της στο τουρνουά. Οι “τρικολόρ” πήραν τα ηνία του ματς χάρις σε ένα σερί 11-0 στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο αλλά χρειάστηκε έξι συνεχόμενους πόντους του Μαλεντόν στο 38′ προκειμένου να ξεφύγει με 52-42 και να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Ο Κάριτς ήταν ο μόνος που διασώθηκε από την κακή και πολύ άστοχη Βοσνία, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 5/30 δίποντα και συνολικό ποσοστό εντός πεδιάς 21,3%!

2ος όμιλος: Πήρε το ντέρμπι η Τουρκία

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά. Και στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό η Τουρκία έλεγξε το ματς με την Κροατία χάρις στην πιεστική περιφερειακή άμυνα της, φτάνοντας στη νίκη πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 59-53. Ο Ακιούζ (19π.) ήταν για δεύτερη σερί μέρα ο ηγέτης της Τουρκίας, που προηγήθηκε με 51-37 στο 35′, ενώ ο Σάμανιτς (18π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κροατίας, η οποία μετέτρεψε το αρχικό 0-9 σε 18-11 στο 14′ αλλά “κόλλησε” τελείως στην επίθεση από εκεί και πέρα. Ο cro-tur u16μεγάλος σταρ του Ευρωμπάσκετ τρόμαξε προσωρινά τους Κροάτες όταν αποχώρησε στο 23′ έπειτα από ένα χτύπημα στο δεξί γόνατο, ωστόσο επέστρεψε στο γήπεδο.

Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου η Γερμανία δεν δυσκολεύτηκε να υποχρεώσει την οικοδέσποινα Πολωνία στη δεύτερη ήττα της με 75-58. Ένα ημίχρονο έμειναν μέσα στο ματς οι Πολωνοί. Από εκεί και πέρα η “νασιονάλμανσαφτ”, εκμεταλλευόμενη την υπεροπλία της κάτω από τα δύο καλάθια (μάζεψε 21 ριμπάουντ παραπάνω και έβαλε 42 πόντους μέσα από το “ζωγραφιστό”), άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, προηγήθηκε με 21 πόντους διιαφορά στην τέταρτη περίοδο και με κορυφαίους τους Ντρέσερ, Βρτσιτς και Μάτισεκ έφτασε εύκολα στην πρώτη νίκη της.

1ος όμιλος: Επιβλητική η Ισπανία, ξσπασε η Ιταλία

Η Ισπανία χρειάστηκε ένα ημίχρονο μέχρι να πάρει φόρα. Από εκεί και πέρα όμως η διαφορά κλάσης ήταν εμφανής με τη Λετονία, την οποία η ομάδα του Νταβίντ Σορία νίκησε εν τέλει εύκολα 91-71. Οι “φούριας ρόχας” ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς μάζεψαν συνολικά 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ και έβαλαν 20 πόντους στο transition, με τους Πάρα-Γκαρούμπα να κάνουν ό,τι θέλουν κάτω από τα δύο καλάθια, τους Αλοθέν-Σόλα να δημιουργούν διαρκώς φάσεις και τον spain u16Κουέβας να βγάζει πάλι τη μεγαλύτερη ενέργεια απ’ όλους. Οι Ισπανοί είναι μαζί με τη Λιθουανία οι δύο ομάδες που έχουν ξεχωρίσει από το ξεκίνημα της διοργάνωσης…

Σε αυτόν τον (τόσο δύσκολο) όμιλο ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο ότι η Σουηδία θα παίξει ρόλο σάκου του μποξ. Αυτό έγινε λοιπόν και στο δεύτερο ματς, καθώς η Ιταλία ξέσπασε πάνω στους “βίκινγκς” για την ήττα της πρεμιέρας, διαλύοντας τους με 89-50. Οι “ατζούρι” ξέφυγαν ακόμα και με 41 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο ενός αγώνα στον οποίον μοίρασαν 26 ασίστ, ευστόχησαν στα 12 από τα 28 τρίποντα που επιχείρησαν και κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 26,5% εντός πεδιάς. Ούτε που ίδρωσαν…