EURO U18: Ελλάδα-Φινλανδία 78-87

Μετά τις δύο επιβλητικές εμφανίσεις ήρθε η ήττα για την Εθνική Εφήβων από την Φινλανδία με 78-87 για τους αγώνες κατάταξης 13-16.

Τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου κατάφεραν να επιστρέψουν από το -16, αλλά στο τέλος ο με τέσσερις πόντους του Καβέν ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +6 (76-83), δίνοντας ουσιαστικά κάπου εκεί στη Φιλανδία την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Εθνική ομάδα κάνοντας γρήγορα το 10-0. Η ελληνική ομάδα χάρη στην καλή της ευστοχία στα σουτ δύο πόντων συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στο +9 (20-11) στο 9′.

Η κατάσταση αυτή όμως, δεν συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η Φινλανδία πήρε… μπρος και κυρίως με τον Σεπάλα έκανε σερί 10-0 παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (30-29 στο 15′). Ο Μαραγκός απάντησε με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 33-30, αλλά και πάλι οι Φινλανδοί έφεραν λίγο πριν το τέλους του ημιχρόνου το ματς στα ίσια (40-40) με τον να δίνει τους να τους στέλνει στα αποδυτήρια με το. Ωστόσο το ημίχρονο τελείωσε με τη Φινλανδία να έχει 16/19 βολές σε αντίθεση με την εθνική που είχε 6/9!

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Οι Φινλανδοί είχαν το πάνω χέρι , αφού η εθνική σταμάτησε να σουτάρει τόσο εύστοχα.  Η διαφορά ανέβηκε και στο +10 (58-48 στο 27′), ενώ παρόλο που η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ (30-21) δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί καθώς δεν της το επέτρεψαν τα πολλά λάθη.

Και ενώ οι βολές μοιράστηκαν (21/29 για την εθνική έναντι 29/34) οι Φινλανδοί ανέβαζαν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά φτάνοντάς της και στο +16 (71-55 στο 32′).  Στα μισά της περιόδου η ελληνική ομάδα… αφυπνίστηκε, άφησε την Φινλανδία τρία λεπτά χωρίς καλάθι και με σερί 12-0 έφτασε στο -3 (76-79 στο 38′). Ομως ο Καβέν με 4 δικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +6 (83-76), αφήνοντας και πάλι την Εθνική πίσω, χαρίζοντας στη χώρα του τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ -ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 78-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 40-42, 55-67, 78-87
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 6 (1), Λαρεντζάκης 20 (4 τριπ., 4κλ.), Τσελεντάκης 5 (1), Δεληγιώργης 11 (1), Αγραβάνης 2, Μελισσαράτος 10, Ζούμπος, Καμπερίδης 7, Μαραγκός 17 (9 ριμπ.).
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σάλμινεν): Πουότιλα 2, Νάαπι 4 (4ασ.), Μάτιλα, Σεπάλα 22 (4), Ταρζάνε 5 (1), Μάκι 8, Καουχάνεν, Καβέν 26 (3), Χουόλιλα 14, Νουολίβιρτα 4, Ντόλεντς 2.