EURO U18 – Ιταλία… έκπληξη

Η Ιταλία έκανε τη μεγάλη έκπληξη του Ευρωμπάσκετ εφήβων, αφού πέταξε εκτός συνέχειας στους «8» τη διοργανώτρια (και φαβορί για μετάλλιο) Πολωνία, νικώντας την με 70-52. Οι «ατζούρι» έφτασαν μάλιστα στη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία, αφού προηγήθηκαν 36-20 στο ημίχρονο, μία διαφορά που ανέβασαν ακόμη περισσότερο, στο +23 (54-31 στο 31’). Οι Ιμπρό (17π., 5ρ., 5ασ.), Μονάλντι (16π.) ήταν οι καλύτεροι για την Ιταλία.
Στην αντίπερα όχθη, οι Πολωνοί βρέθηκαν σε τραγική βραδιά, σούταραν με 31,1% (2/18 τρίποντα) και υπέπεσαν συνολικά σε 23 λάθη, ενώ οι Καρνόφσκι και Πονίτκα έμειναν στους 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Ο Καρνόφσκι είχε ακόμα 10 ριμπάουντ, αλλά και 6 λάθη.

Αντίπαλος της Ιταλίας στον πρώτο ημιτελικό θα είναι η Σερβία, η οποία επικράτησε της Γαλλίας με 71-61, σε ένα ματς στο οποίο είχε διαρκώς τον έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Μπεζμπράντιτσα είχε 19 πόντους για τους Σέρβους, ενώ ο Ζετέ ξεχώρισε εκ νέου για τους «τρκολόρ» με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Συνεπείς οι Τούρκοι, αήττητοι οι Ισπανοί

Η Τουρκία και η Ισπανία θα αποτελέσουν το… βραδινό ζευγάρι των αυριανών ημιτελικών. Υστερα από ένα… τρελό 40λεπτο γεμάτο ανατροπές, οι Τούρκοι απέκλεισαν τη Λιθουανία (80-70) χάρη στο επιμέρους 16-1 που έκαναν στο 4ο δεκάλεπτο (προηγήθηκαν 72-64 στο 36’ ενώ έχαναν 56-63), με κύριο υπεύθυνο γι’ αυτό τον αναπληρωματικό Αχμέτ Τουντσέρ (7 από τους 12 πόντους του τους σημείωσε σε αυτό το διάστημα). Κορυφαίοι για τους γείτονες (που έφτασαν στους «4» σε επίπεδο εφήβων για 5η φορά την τελευταία 8ετία) ήταν οι Γκεγίκ (20π., 8ρ.), Τουντσέρ (12π., 5/6σ. σε 19’), ενώ από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Λεκούνας (15π.).

Η Ισπανία, από τη μεριά της, παρέμεινε αήττητη για 7ο αγώνα, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με επιμέρους 16-5 στα τελευταία 5 λεπτά και νίκησε την Κροατία με 64-50. Η Ισπανία έγινε η πρώτη, χρονικά, ομάδα που προκρίθηκε στους «4», αποστολή που μόνο εύκολη δεν αποδείχθηκε. Ας είναι καλά όμως ο Χάιμε Φερνάντεθ, που έβαλε τους 8 από τους 16 πόντους του στα τελευταία 5 λεπτά… Ο Μάρκο Ράμλιακ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κροατίας με 14 πόντους.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (Σάββατο, 30/7)

Ιταλία – Σερβία           19:00
Ισπανία – Τουρκία     21:15

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

Η Ρωσία νίκησε τη Γερμανία με 69-66, παρ’ ότι ξεκίνησε το ματς με 0-10, έχανε 16-36 στο 16’ και ακολουθούσε στο σκορ μέχρι το 37’. Στα τελευταία 2’37’’ οι Ρώσοι δέχτηκαν μόνο δύο βολές, έβαλαν 11 πόντους και μετά το άστοχο τρίποντο του Σρούντερ στα 4’’, θα αντιμετωπίσουν τη Λετονία για τις θέσεις 9-10. Ο Γκολντίρεβ είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ζίπσερ πέτυχε 21 πόντους για τη Γερμανία.

Η Λετονία επιβλήθηκε της Σλοβενίας με 78-69 για τις θέσεις 9-12, έχοντας 7 παίκτες με περισσότερους από 7 πόντους (πρώτος ο Γκραζούλις με 13). Ο Ζίγκα Ντίμετς είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους Σλοβένους.

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Η Τσεχία επικράτησε της Φινλανδίας με 67-61 και στρίμωξε ακόμα περισσότερο την εθνική ομάδα, η οποία θα χρειαστεί πλέον νίκη στον αυριανό αγώνα (με τους Τσέχους στις 19:00) για να παραμείνει στην κατηγορία. Ο Μάρτιν Κριζ έκανε ξανά ό,τι ήθελε κάτω από τα δύο καλάθια (25π., 14ρ, 5κλ.), ενώ ο Γιόνας Καβέν ξεχώρισε από τους Φινλανδούς με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.