EURO U18: Σλοβενία-Ελλάδα 66-64

Το πάλεψε αλλά τελικά δεν τα κατάφερε! Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα της αυτή τη φορά από την Σλοβενία με 66-64 και πλέον θα αγωνιστεί τη Δευτέρα (25/7) για τις θέσει 13-16.

Η ελληνική ομάδα αν και βρέθηκα πίσω με 10 πόντους, προσπάθησε τα τελευταία λεπτά του αγώνα να ανατρέψει τη διαφορά, αλλά το τουτ Γκομίνσεκ 3 ” πριν από τη λήξη… έσβησε τις ελπίδες των παιδιών του Γιώργου Βλασσόπουλου καθώς έκανε το 66-60,. Στον εναπομείναντα χρόνο, Τσελεντάκης και Καμπερίδης διαμόρφωσαν το τελικό 66-64.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για την εθνική ομάδα, καθώς βρέθηκε πίσω στα μισά της πρώτης περιόδου (5-10). Κάπου εκεί η ελληνική ομάδα με τον Μιχάλη Καμπερίδη να σημειώνει 6 πόντους έκανε επιμέρους σκορ 8-2 παίρνοντας το προβάδισμα (13-12 στο 8′).

Από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ  χωρίς να μπορέσει καμία να ξεχωρίσει. Η Εθνική πήρε διαφορά τριών πόντων (27-24 στο 15′),αλλά η αστοχία της στα δίποντα (8/22) έδωσαν ξανά στη Σλοβενία το προβάδισμα(34-32) για να μειώσει  ο Λαρεντζάκης με μία εύστοχη βολή για την εθνική στο σκορ (34-33).

Η κατάσταση όμως, άρχισε να διαφοροποιείται στην επανάληψη. Οι Σλοβένοι πήραν τα… πάνω τους. Η αστοχία της Εθνικής στα δίποντα άρχισε πλέον να επηρεάζει και η Σλοβενία με επιμέρους σκορ 16-7 ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων (50-40) .

Στην τελευταία περίοδο , η Σλοβενία συνέχισε να διατηρεί το δίοδ προβάδισμα μέχρι το 35′. Κάπου εκεί αρχίζει και η… αφύπνιση της Εθνικής! Με επιμέρους σκορ 10-4 η ελληνική ομάδα έκανε το 64-59, αλλά το δίποντο του Γκόμινσεκ 3” πριν από το τέλος έκανε το 66-59 τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς εκεί. Τσελεντάκης και Καμπερίδης μείωσαν διαμορφώνοντας το 66-64.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ  66-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 34-33, 53-45,66-64
ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Τόμιτς 7 (1), Ρούπνικ 14 (3τριπ., 5ασ.), Ρόγιτς 12 (8 ριμπ., 2ασ), Γκόμινσεκ 8 (2), Μπόσνιακ 2, Όσολνικ 4, Ντίμετς 5, Κάστελιτς 7 (1), Σκέρμπετς 7 (1).
ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 8, Λαρεντζάκης 8 (2), Τσελεντάκης 11(1 τρ., 10 ριμπ., 2α.σ), Δεληγιώργης 4 (5 ασ.), Μήτσιαλος, Αγραβάνης 9 (2), Μελισσαράτος 2, Ζούμπος 9 (1), Καμπερίδης 7, Μαραγκός.