EURO U18 – Βουλγαρική έκπληξη με σούπερ Βεζένκοφ (+vd)

Με… τρεις περιπάτους και μία τεράστια έκπληξη άνοιξε η αυλαία του Ευρωμπάσκετ Εφήβων στα γήπεδα του Λιεπάγια και του Βίλνιους! Κατ’ αρχάς, στον όμιλο που συμμετέχει και η Ελλάδα, η Ιταλία συνέτριψε τη Δανία με 86-63, δίχως να δυσκολευτεί το παραμικρό, αφού η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 35 πόντους στο 24′.

Περίπατο έκανε η Κροατία με αντίπαλο την Πολωνία, αφού προηγήθηκε 56-31 στο 26′ και έφτασε εύκολα στη νίκη με 86-74, ενώ στον άλλον αγώνα του 4ου ομίλου η Ρωσία επιβλήθηκε με 70-59 της Σλοβενίας, σημειώνοντας 44 από τους 70 πόντους της μέσα από το “ζωγραφιστό”.

Στον 1ο όμιλο, η Σερβία νίκησε εύκολα την Ουκρανία 75-54 και η Ισπανία επικράτησε στο ντέρμπι της Γερμανίας με 86-75, παρά το κακό ξεκίνημα. Οι “φούριας ρόχας” έκαναν τα πράγματα εύκολα γι αυτούς χάρη στο σερί 11-0 που έκαναν στο τέλος της τρίτης περιόδου, στην οποία απέκτησαν διαφορά 15 πόντων και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά μέχρι τέλους.

Η μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας σημειώθηκε στον 3ο όμιλο, όπου η Βουλγαρία πέταξε διαφορά 19 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και 13 στα τελευταία 8 λεπτά, ωστόσο νίκησε στην παράταση την Τουρκία με 95-89. Πρωταγωνιστής των Βουλγάρων ήταν ένα “δικό μας” παιδί, ο Αλεξάνταρ Βεζένκοφ του Αρη, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους! Έκπληξη υπήρξε πάντως και στον δεύτερο αγώνα, αφού η διοργανώτρια Λετονία νίκησε τη Γαλλία 58-54, μπερδεύοντας ακόμα περισσότερο τον 3ο όμιλο.

Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος

Ουκρανία-Σερβία 54-75 (Λουγκόβτσοβ 11π., 3/3τρ. – Ραντίτσεβιτς 18π., 5κλ., Γιάνκοβιτς Ν. 17π., 8ρ.)
Γερμανία-Ισπανία 75-86 (Σίλινγκ 16 – Ερνανγκόμεθ 14π., 9ρ.)

2ος όμιλος

Δανία-Ιταλία 63-86 (Μιούλερ 13 – Φοντέκιο, Τουρέλ 14)
Ελλάδα-Λιθουανία 66-71 (Αγραβάνης 22π., 12ρ. – Ταμούλις 27)

3ος όμιλος

Βουλγαρία-Τουρκία 95-89 (Βεζένκοφ 28π., 8ρ., 4ασ., 6κλ., Καραμφιλόφ 19 – Ερουλκού 24)
Λετονία-Γαλλία 58-54 (Γκεκς 17 – Σένε 13π., 5ασ.)

4ος όμιλος

Πολωνία-Κροατία 74-86 (Βιτλίσνκι 18π., 8ρ., 3κλ. – Σάριτς 29π., 7ρ., 5ασ., 3κλ., 2κ.)
Σλοβενία-Ρωσία 59-70 (Χρόβατ, Ρέμπετς 16 – Κουλάγκιν 18π., 10ρ., 3κλ.)