Euro U18 (3η ημέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

lietuvaΑήττητη προκρίθηκε στη δεύτερη φάση η Λιθουανία, που νίκησε την Κροατία 72-66 και πέρασε στην επόμενη φάση κουβαλώντας δύο νίκες και δείχνοντας πάλι σοβαρό πρόσωπο στο γήπεδο. Η “Λιέτουβα” ξεκόλλησε στο σκορ χάρη σε ένα σερί 11-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου και προηγήθηκε 70-54 στο 35′. Από εκεί και πέρα δεν είχε πρόβλημα, κι ας έχασε τα τελευταία 9 σουτ που επιχείρησε και δεν έβαλε καλάθι στα τελευταία 5 λεπτά. Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για την Κροατία, ούτε ο Ιβιτσα Ζούμπατς, που είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 κοψίματα!

2ος όμιλος: Επιβλητική η Σερβία, πρώτη η Γερμανία

Αν και ξεκίνησε με άσχημο τρόπο το Ευρωμπάσκετ (ήττα από τη Γερμανία), η Σερβία ολοκλήρωσε με εντυπωσιακό τρόπο την πρώτη φάση. Η ομάδα του Σλόμπονταν Κλίπα ήταν πιο… γρήγορη, πιο δυνατή και πιο ψηλή από το Μαυροβούνιο, το οποίο συνέτριψε 71-46 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, κυριαρχώντας απόλυτα στο γήπεδο. Ενδεικτικά, οι Σέρβοι μάζεψαν 22 περισσότερα ριμπάουντ, mushidiμοίρασαν 22 ασίστ και έβαλαν 32 πόντους στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλευόμενοι την κάκιστη άμυνα των αντιπάλων τους στο transition.

Στο άλλο παιχνίδι η Γερμανία ήταν αυτή που “καιγόταν” για τη νίκη (η Λετονία είχε προκριθεί μαθηματικά) και την πήρε με 84-76. Η “νατσιονάλμανσαφτ” θα έμενε εκτός συνέχειας σε περίπτωση ήττας, ωστόσο όχι μόνο προκρίθηκε, αλλά θα μεταφέρει κιόλας δύο νίκες στην επόμενη φάση, “ακυρώνοντας” το στραβοπάτημα από το Μαυροβούνιο. Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την υπεροπλία τους κάτω από τα δύο καλάθια (48-32 τα ριμπάουντ) με τους Χάρτενσταϊν, Κίελ, Κράτζερ, ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (36-18) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, όσο απειλητική κι αν έγινε η Λετονία του Βέρνερς Κος.

3ος όμιλος: “Καθάρισε” σε ένα δεκάλεπτο η Τουρκία

Ενα εντυπωσιακό ντεμαράζ πίσω από τα 6,75μ. μετέτρεψε εν ριπή οφθαλμού ένα κλειστό ματς σε μία επιβλητική νίκη της Τουρκίας επί της Ρωσίας (80-58). Ο Κορκμάζ δεν είχε ούτε έναν πόντο μέχρι το 24′ αλλά πέτυχε 13 στα επόμενα έξι λεπτά και έδωσε το έναυσμα για το απίστευτο επιμέρους 35-5 που έκανε η Τουρκία στην τρίτη περίοδο. Οι Ρώσοι έλεγχαν το ματς επί ένα ημίχρονο, προηγήθηκαν 35-28 στο 19′ αλλά το ζον πρες των Τούρκων κατέστρεψε τελείως το επιθετικό παιχνίδι τους. Η Τουρκία πέτυχε τέσσερα διαδοχικά τρίποντα στην τρίτη περίοδο, άνοιξε το σκορ με turkeyένα σερί 18-0 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +30, κλείνοντας έτσι αήττητη την πρώτη φάση.

Στον άλλον αγώνα το θαύμα που έψαχνε η Φινλανδία (νίκη με 18+ πόντους διαφορά επί της Ιταλίας) δεν έγινε ποτέ. Οι Φινλανδοί έδωσαν τη μάχη τους, στο 24′ προηγήθηκαν 39-31 και μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου “χτυπούσαν” στα ίσια το ματς, ωστόσο στο τέλος η Ιταλία πήρε τη νίκη με 72-68. Οι “ατζούρι” έβαλαν μόνο 20 πόντους μέσα από τη ρακέτα, στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως πήραν φωτιά έξω από τα 6,75μ., καθώς ευστόχησαν στα 6 από τα 8 τρίποντα που επιχείρησαν (με τρία του Μορέτι, δύο του Καρότι και ένα του Τσεζάνα), κι ενώ μέχρι εκείνο το σημείο είχαν 4/20.

1ος όμιλος: Πέτυχε το στόχο της η Ισπανία

Η Ισπανία τα βρήκε σκούρα επί τρεις περιόδους απέναντι στη ζώνη των Τσέχων, στα τελευταία 12 λεπτά όμως δέχτηκε μόνο 7 πόντους και επικράτησε με 61-49. Η “φούρια ρόχα” μάζεψε 21 επιθετικά ριμπάουντ, έβαλε 18 πόντους από αυτά και κατάφερε έτσι να πάρει μία σημαντική -όσο espanaκαι επιτακτική- νίκη που θα κουβαλήσει μαζί της στη δεύτερη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι της τρίτης ημέρας, η Γαλλία έκανε σμπαράλια την Ουκρανία 76-47, κι ας έπαιζε με τα “δεύτερα” στη μεγαλύτερη διάρκεια! Ο Ταρ Ασιέ Λιεζεόν χρησιμοποίησε ελάχιστα τους βασικούς του, ωστόσο η Γαλλία ήταν πάλι επιβλητική, έκανε 17 κλεψίματα, μάζεψε 23 επιθετικά ριμπάουντ (είχε 21 παραπάνω συνολικά), άνοιξε το σκορ με ένα σερί 17-0 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 32 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Όλα τα αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

1η ημέρα (23/7)

Ισπανία-Γαλλία 58-64 Βιλά 16π., 7ρ., Μπαρέιρο 15 – Λουμπακί 18
Τσεχία-Ουκρανία 68-65 Φλέισχανς 15π., 5κλ. – Τκατσένκο 12π., 12ρ.

2η ημέρα (24/7)

Γαλλία-Τσεχία 75-38 Γκομπόλ 18π., 10ρ. – Τσαλούπκα 10
Ουκρανία-Ισπανία 68-70 Σκάπιντσεφ 12 – Βιλά 15, Γιούστα 13π., 5ρ., 4κλ.

3η ημέρα (25/7)

Ισπανία-Τσεχία 61-49 Βιλά 16π., 12ρ. – Πουρσλ 12π., 11ρ.
Ουκρανία-Γαλλία 47-76 Τκατσένκο 12 – Λεμπεφ 12π., 8ασ., 6ρ., 5κλ.

Η τελική κατάταξη

1. Γαλλία 3-0 +72
2. Ισπανία 2-1 +8
3. Τσεχία 1-2 46
4. Ουκρανία 0-3 34

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Μαυροβούνιο-Λετονία 61-70 Πόποβιτς 28 – Κος 18π., 5/9τρ., Ράιμο 16π., 10ρ.
Σερβία-Γερμανία 56-65 Στογιάνοβιτς 17π., 5ρ.., 6ασ., 3κλ. – Μουσίντι 16

Γερμανία-Μαυροβούνιο 55-64 Κίελ 12π., 12ρ. – Μπάκιτς 19, Γκρκόβιτς 17π., 5/8τρ.
Λετονία-Σερβία 64-67 Ζόρικς 20 – Μιλαντίνοβιτς 14π., 13ρ.

Σερβία-Μαυροβούνιο 71-46 Γκλίσιτς 14π., 10ρ. – Πόποβιτς 11
Λετονία-Γερμανία 76-84 Κος 27 – Χάρτενσταϊν 21π., 11ρ., Κράτζερ 16π., 9ρ.

Τουρκία-Φινλανδία 80-63 Κορκμάζ 14, Τασκιράν 12π., 7ασ. – Μάρκανεν 15
Ρωσία-Ιταλία 54-63 Γιακούσιν 11π., 9ρ. – Τσεζάνα 10π., 9ρ., 6ασ.

Ρωσία-Τουρκία 58-80 Βόλκιν 11 – Κορκμάζ 18, Αλ 13π., 8ασ.
Ιταλία-Φινλανδία 72-68 Καρότι 16, Μορέτι 15 – Μαξχούνι 14π., 7ασ.

1. Τουρκία 3-0 +40
2. Ιταλία 2-1 +12
3. Ρωσία 1-2 4
4. Φινλανδία 0-3 48

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Βοσνία-Λιθουανία 50-73 Ατιτς 18π., 6κλ. – Βάρνας 19π., 10ρ., 6ασ., 3κλ.
Ελλάδα-Κροατία 64-41 Χαραλαμπόπουλος 17 – Ζούμπατς 8π., 18ρ.

Κροατία-Βοσνία 77-76 Ζούμπατς 15π., 13ρ., 4κ. – Μέμιτς 20
Λιθουανία-Ελλάδα 70-64 Βάρνας, Μπελιάουσκας 14 – Σκουλίδας 18

Λιθουανία-Κροατία 72-66 Σεντεκέρσκις 15 – Ζούμπατς 17π., 11ρ., 7κ., 4ασ.
Ελλάδα-Βοσνία 59-60 Χρηστίδης 16 – Γκέγκιτς 15

1. Λιθουανία 3-0 +35
2. Ελλάδα 1-2 +16
3. Βοσνία 1-2 23
4. Κροατία 12 28

Οι όμιλοι της δεύτερης φάσης

* Οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματα τους και μετά τους τρεις αγώνες που θα δώσουν, οι πρώτες τέσσερις από κάθε όμιλο θα προκριθούν στην προημιτελική φάση. Οι δύο τελευταίες ομάδες θα παίξουν για τις θέσεις 9-16, μαζί με τις τέσσερις του 7ου ομίλου.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

* Οι τελευταίες ομάδες των ομίλων της πρώτης φάσης θα παίξουν μεταξύ τους προκειμένου να καταταγούν για τους νοκ άουτ αγώνες που ακολουθούν για τις θέσεις 9-16, μαζί με τις τέσσερις ομάδες που θα μείνουν εκτός οκτάδας από τον 5ο και τον 6ο όμιλο.