Αλλη μία επιβλητική εμφάνιση έκανε η Πολωνία, η οποία δημιούργησε νωρίς μία διψήφια διαφορά πόντων που έφτασε μέχρι το +23 και νίκησε εύκολα τη Γερμανία με 82-65, κατακτώντας έτσι την 1η θέση στον 5ο όμιλο.
Πρωταγωνιστές της σημερινής παράστασης των διοργανωτών ήταν ο αψεγάδιαστος Κόλνερ (17π. με 1/1δ., 5/5τρ.) και ο Μίχαλακ με άλλους 17 πόντους και 3 κλεψίματα. Ο Μπέκτεσι είχε 16 πόντους και 5 κλεψίματα για τη «νατσιονάλμανσαφτ», η οποία έμεινε εκτός οκτάδας.

Η Σερβία δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στο ντέρμπι της πάλαι ποτέ ενωμένης Γιουγκοσλαβίας με την Κροατία, την οποία συνέτριψε με 84-59, έχοντας φτάσει τη διαφορά μέχρι και το +29. Ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα για τους Σέρβους, οι οποίοι τερμάτισαν 3οι στον 5ο όμιλο και άφησαν στην 4η τους Κροάτες.

Η μεγάλη κερδισμένη του ομίλου ήταν τελικά η Τουρκία, η οποία εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Κροατίας και μετά την αγχώδη νίκη επί της Σλοβενίας με 64-61 ανέβηκε στη 2η θέση. Ο Καντάν είχε 18 πόντους για την Τουρκία και ο Ρούπνικ 17 για τη Σλοβενία.

Εκανε το 6 στα 6 η Ισπανία

Η Ισπανία όχι μόνο κατέκτησε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο, αλλά διατήρησε και το αήττητό της μετά τη νίκη επί της Λιθουανίας με …. Οι «φούριας ρόχας» είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και άντεξαν στην αντεπίθεση της Λιθουανίας (χρειαζόταν νίκη με 7 πόντους διαφορά για να τερματίσει πρώτη) στο 4ο δεκάλεπτο, όταν έριξε τη διαφορά μέχρι τους 2 πόντους.
Ο Ντάνιελ Ντίεθ έβαλε 19 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ για την αήττητη Ισπανία, ενώ ο Χάιμε Φερνάντεθ πρόσθεσε άλλους 19 πόντους. Ο Σιμόνας Κιμάντας είχε 23 πόντους, 11/15 δίποντα και 9 ριμπάουντ για τους Λιθουανούς.

Η Γαλλία καπάρωσε από νωρίς τη 2η θέση του 6ου ομίλου, καθώς έκανε σερί 17-0 στα τελευταία 6,5 λεπτά και επιβλήθηκε της Ρωσίας με 71-62. Οι Ρώσοι, που έμειναν εκτός οκτάδας με αυτή την ήττα, έχασαν τις τελευταίες 15 επιθέσεις που επιχείρησαν!!! Ο Γουίλιαμ Χάουαρντ είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα για τους «τρικολόρ», ενώ ο Αλεξάντρ Γκούντουμακ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ρώσων με 16 πόντους.

Η Λετονία άγγιξε επί 27 λεπτά το «θαύμα», καθώς γνώριζε εξ αρχής ότι χρειαζόταν νίκη με 25 πόντους διαφορά επί της Ιταλίας για να προκριθεί στους «8», αφήνοντας τους «ατζούρι» εκτός συνέχειας. Τελικά το +18 στο 27’ (58-40) ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να κάνει. Μέσα στα επόμενα 8,5 λεπτά η Ιταλία ισοφάρισε και έδωσε τελος στα όνειρα των Λετονών, οι οποίοι δεν κατόρθωσαν στο τέλος ούτε να πάρουν τη νίκη γοήτρου, αφού ηττήθηκαν στην παράταση με 85-83. Ο Κίλο είχε 21 πόντους για την Ιταλία και ο Σίλινς 16 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη Λετονία.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα   Τα αποτελέσματα
Σερβία – Κροατία 84-59 Γαλλία – Ρωσία 71-62
Πολωνία – Γερμανία 82-65 Λιθουανία – Ισπανία 75-84
Τουρκία – Σλοβενία 64-61 Ιταλία – Λετονία 85-83
Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ. Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ.
1. Πολωνία 4-1 9 1. Ισπανία 5-0 10
2. Τουρκία 3-2 8 2. Γαλλία 4-1 9
3. Σερβία 3-2 8 3. Λιθουανία 3-2 8
4. Κροατία 3-2 8 4. Ιταλία 2-3 7
5. Σλοβενία 1-4 6 5. Ρωσία 1-4 6
6. Γερμανία 1-4 6 6. Λετονία 0-5 5

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «8».

Οι προημιτελικοί (Παρασκευή, 29/7)

Πολωνία – Ιταλία            14:30
Ισπανία – Κροατία            16:45
Τουρκία – Λιθουανία           19:00
Γαλλία – Σερβία              21:15

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Η Ουκρανία έκλεισε τον 1ο γύρο των αγώνων για τις θέσεις 13-16 πάνω από την κόκκινη γραμμή που χωρίζει την 1η από τη 2η κατηγορία! Οι Ουκρανοί ξεπέρασαν το κακό πρώτο δεκάλεπτο και τον ασταμάτητο Μάρτιν Κριζ (32π., 14/26σ., 16ρ.) και επικράτησαν της Τσεχίας με 76-72, έχοντας κορυφαίους τους Αρταμόνοβ (20π., 6ασ.), Ζουίκοβ (18π.).