Euro U20 – Η κορυφή… βάφτηκε μπλε! (+vd)

Αυτή η ομάδα έχει ψυχή! Η Ελλάδα νίκησε 77-74 τη Λιθουανία και ολοκλήρωσε πρώτη και αήττητη την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ Νέων του Ταλίν, αποτελέσματα που θα μεταφέρει και στους ομίλους των “12”. Εκεί, θα βρει απέναντί της τις τρεις πρώτες ομάδες του 2ου ομίλου (Μαυροβούνιο, Τουρκία και Κροατία ή Σουηδία), με τους αγώνες να αρχίζουν τη Δευτέρα και πρώτη αντίπαλο της Εθνικής να είναι η Κροατία (18:00).

Η Ελλάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο και το έκανε με τρόπο… ψυχοβγαλτικό! Το έκανε με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να σηκώνει στους ώμους του την ομάδα και να βάζει 27 πόντους (συμπεριλαμβανομένων και των κρίσιμων βολών στο φινάλε), με τον Γιάννη Παπαπέτρου να προσθέτει άλλους 19 και τον Πέτρο Μελισσαράτο να κάνει νταμπλ-νταμπλ. Και με τον Γιάννη Αντετοκούμπο να μην επιχειρεί ούτε ένα σουτ σε 25,5 λεπτά!!!

Σούπερ ξεκίνημα και καθίζηση στο 3ο δεκάλεπτο

Πάνω απ’ όλα όμως, κατέκτησε τη νίκη έπειτα από ένα… τρελό ματς, με μεγάλες ανατροπές και από τις δύο ομάδες. Η Εθνική μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έβαλε τους πρώτους οκτώ πόντους και στο 12′ ξέφυγε με 24-9, έχοντας μαζέψει τα 15 από τα πρώτα 18 ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν! Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε με τους παίκτες του Κώστα Μίσσα να προηγούνται 39-27, να σουτάρουν με 58,3% εντός πεδιάς και να έχουν κρατήσει τους Λιθουανούς στο 33,3%.

Το τρίτο δεκάλεπτο, πάντως, λίγο έλειψε να αποδειχθεί καταστροφικό για την Εθνική. Η ομάδα του Τόμας Πατσέσας κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Παλιουκένας, Γιόγκελα (έβαλε και τους 15 πόντους του στο 2ο ημίχρονο) να σκοράρουν κατά βούληση έκανε ένα σερί 18-0 από το 22′ έως το 27′, παίρνοντας το προβάδισμα με 55-47 λίγο αργότερα (στο 29′). Η κούραση (αυτό ήταν το 4ο σερί παιχνίδι) ίσως έπαιξε ρόλο στην αγωνιστική καθίζηση της Εθνικής, η οποία όμως δεν είπε την τελευταία λέξη.

Η ελληνική “απάντηση” και η νέα ανατροπή

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ένα εντυπωσιακό 15-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους Λαρεντζάκη, Μποχωρίδη να βάζουν τρία τρίποντα (δύο ο πρώτος, ένα ο δεύτερος) σε ενάμιση λεπτό, ξεφεύγοντας πάλι με 66-57 στο 33′! Η Εθνική έμοιαζε να βρίσκεται αγκαλιά με τη νίκη 1’06” πριν από το τέλος, αλλά οι Λιθουανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (71-71) με 25” να απομένουν για τη λήξη.

Στο πιο κρίσιμο σημείο, όμως, η Ελλάδα ήταν η πιο ψύχραιμη ομάδα στο παρκέ. Ο Μελισσαράτος έβαλε 2/2 βολές στα 19” και ο Καρινιάουσκας είχε 1/2 στα 17”, στέλνοντας το ματς στη ρουλέτα των βολών. Εκεί, η Ελλάδα ήταν αλάνθαστη. Συγκεκριμένα ο Λαρεντζάκης, που είχε 4/4 στα τελευταία 15”, αντίθετα με τον Καρινιάουσκας είχε 3/6, βάζοντας “ταφόπλακα” στις ελπίδες των Λιθουανών.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 74-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-19, 27-39, 55-49, 74-77
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Πατσέσας): Ριάουκα 6 (13ρ.), Λέκις 6 (2), Γιουκνεβίτσιους 5 (1), Παλιουκένας 18 (2), Μοκεβίτσιους 3, Σεμάσκα 3, Βαΐτκους, Ολισεβίτσιους 5 (1), Κάτσινας 4, Καρινιάουσκας 7, Τσατκεβίτσιους 2, Γιόγκελα 15 (7ρ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 9 (2), Λαρεντζάκης 27 (5τρ., 6ασ., 6λ.), Παπαπέτρου 19 (3τρ., 3κλ.), Καραμαλέγκος, Σλαφτσάκης 3 (1), Αντετοκούμπο 1, Μελισσαράτος 10 (10ρ.), Αγραβάνης 8, Καμπερίδης.