EURO U20 – Νίκη πρόκρισης η Εθνική

Ο Τάσος Αντωνάκης έσωσε την παρτίδα στην κανονική διάρκεια και ο Σπύρος Μοτσενίγος “καθάρισε” στην παράταση για την Εθνική Νέων! Η Ελλάδα νίκησε 89-86 την Ουκρανία στον εναρκτήριο αγώνα της για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 που άρχισε σήμερα στη Σλοβενία, με τον Αντωνάκη να στέλνει το ματς στην παράταση με καλάθι 2” πριν από τη λήξη και τον “Μότσε” να σημειώνει 8 από τους 19 πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Ελλάδα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στους ψηλούς Ουκρανούς (ιδιαίτερα με τον Πούστοβι), ωστόσο αντέδρασε άμεσα στο σημείο που έμεινε πίσω στο σκορ με 56-65 (στο 29′). Η Εθνική κράτησε χαμηλά τον αριθμό των λαθών της (11) και μετέτρεψε σε 21 εύκολους πόντους τα 19 λάθη των Ουκρανών, οι οποίοι είχαν την τελευταία επίθεση αλλά ο Μισούλα ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε, όπως και στο φινάλε του κανονικού αγώνα. Με τη νίκη αυτή η Ελλάδα θα πρέπει να… αυτοκτονήσει για να χάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αύριο αντιμετωπίζει την αδύναμη Εσθονία και με νίκη θα διεκδικήσει το Σάββατο την πρωτιά του 2ου ομίλου κόντρα στη Ρωσία.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 89-86 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 41-39, 59-65, 76-76 (κ.α.), 89-86
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Παναγιωταράς 11 (1), Λαρεντζάκης 16 (1τρ., 4ρ., 3ασ., 3κλ.), Βελισσαρίου, Αντωνάκης 21 (1), Μοτσενίγος 19 (3), Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης, Παπαδιονυσίου 2, Μελισσαράτος 5 (6ρ.), Ζούμπος 3 (1), Τσαπρούνης 12, Καμπούρης.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Κόβαλ): Αρταμόνοφ 13 (2τρ., 6ασ.), Μισούλα 11 (0/5δ., 3/10τρ.), Προκοπένκο 3 (1), Σούντελ 5 (2/12σ.), Κρούτους 13 (7ρ.), Μπομπρόφ 6 (1), Μίσιατς 13 (2), Πούστοβι 19 (7/9δ., 10ρ., 3κ.), Ζάγκρεμπα 3.