EUROLEAGUE: «Έσπασαν» τις έδρες οι φιλοξενούμενοι…

Αγωνιστική των… φιλοξενούμενων μοιάζει να είναι η 4η του TOP 16 της Euroleague, καθώς και στους τέσσερις αγώνες της δεύτερης δόσης (η πρώτη ήταν το διπλό του Παναθηναϊκού στο Βερολίνο) κανείς απ’ τους γηπεδούχους δεν μπόρεσε να διαφυλάξει την έδρα του! Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μόνη που χρειάστηκε να… ιδρώσει αρκετά για να νικήσει (72-64) τη Μάλαγα, που στο 25ο λεπτό είχε πάρει «αέρα» 13 πόντων (48-35). Οι Μαδριλένοι, όμως έδειξαν χαρακτήρα και μ’ ένα 2-15 έφεραν τα πάνω κάτω, προσπέρασαν στο 34’ με 50-53 κι από εκεί κι έπειτα φρόντισαν να κρατήσουν το πολύτιμο διπλό.

Πιο εύκολο έργο είχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που «άλωσε» το Κάουνας (87-73 τη Ζαλγκίρις), αλλά κι η Μπαρτσελόνα που δυσκολεύτηκε σε κάποια σημεία του ματς με τη Μπεσίκτας, αλλά στο τέλος «καθάρισε» με 73-59. Η Αναντολού Εφές «φόρεσε» το καλό της πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Μπάμπεργκ κι έφυγε νικήτρια απ’ τη Γερμανία με 94-76, αφήνοντας έτσι τους οικοδεσπότες με τις καλές αναμνήσεις της προσπάθειας του πρώτου 20λέπτου, αλλά και με το 0-4 να τους συνοδεύει!