EUROLEAGUE: “Τιμωρήθηκε” ο Παναθηναϊκός από τον Χουέρτας και τα λάθη του

barcelona-panathinaikos-top16Πάλεψε, προσπάθησε, κυνήγησε το παιχνίδι, αλλά… Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πάρει το ποθητό αποτέλεσμα που έψαχνε, “πληρώνοντας” από τη μία το πολύ κακό τρίτο 10λεπτο κι από την άλλη τα… παιδικά λάθη που έκανε όταν θα μπορούσε να “κλέψει” το ματς από τη Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί αν και χωρίς το Ναβάρο στη διάθεσή τους, εκμεταλλεύτηκαν τον οίστρο του Χουέρτας (ο οποίος στο περιβόητο τρίτο 10λεπτο πέτυχε 6/6 τρίποντα, εκ των οποίων τα 5 συνεχόμενα!!!) και τον επιθετικό τους πλουραλισμό κι έτσι έφτασαν στη νίκη (80-76), αφήνοντας στον Ντούσκο Ιβάνοβιτς και τους παίκτες του με την γλυκόπιρκη γεύση στο στόμα.

Ο Παναθηναϊκός με βάση την εικόνα του ματς θα μπορούσε να ΄χε πετύχει μία πολύ σημαντική νίκη μέσα στην Ισπανία, όμως φάνηκε σα να μην το πίστευε ότι μπορούσε να το πράξει! Ξεκίνησε καλά, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, αλλά λίγο πριν το τέλος του 20λέπτου “ξεφούσκωσε”. Το 30-37 έγινε 37-37 με το τέλος του ημιχρόνου, ενώ το τρίτο 10λεπτο έμοιαζε σαν προσωπικό σόοου του Χουέρτας, ο οποίος με 6/6 τρίποντα “σκότωσε” την “πράσινη” άμυνα. Το ταμπλό έγραψε 54-44, όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα, αντέδρασε, κάλυψε τη διαφορά και βρέθηκε στο τελευταίο λεπτό πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή. Εκεί, όμως τα λάθη του (Διαμαντίδης και Νέλσον) και το επιπόλαιο φάουλ-γκολ που “χάρισε” ο Γιάνκοβιτς στους Καταλανούς επέτρεψαν στη Μπαρτσελόνα να κρατήσει το 80-76 και να πετύχει την 3η νίκη της επί των “πρασίνων” την τρέχουσα σεζόν…

Δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Πασκουάλ): Ντόελμαν 12(1), Χεζόνια 11(3), Χουέρτας 22(6), Αμπρίνες 11(1). Σατοράνσκι 2, Πλάις, Τόμας 4, Όλεσον 5(1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 7(1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 8(2), Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδης 7(1), Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 11(3), Μπατίστα 9(12 ριμπ.), Διαμαντάκος, Μπλουμς 3(1).

GROUP E
Maccabi Electra-Crvena Zvezda 78-68 (Randle 16, Schortsianitis 15 – Kalinic 18)
Real Madrid-Galatasaray 93-78 (Reyes 22, Bourousis 3 – Erceg 17)
Zalgiris Kaunas-ALBA Berlin 75-62 (Anderson 16 – McLean 16)

GROUP F
CSKA Moscow-Laboral Kutxa 99-90 (Weems 22 – James 19)
Olympiacos-EA7 Emporio Armani 81-58
Nizhny Novgorod-Fenerbahce Ulker 60-78 (Kimsey 16 – Goudelock 23, Zisis 2)
Anadolu Efes-Unicaja Malaga 74-70 (Janning 17, Perperoglou 13 – Kuzminskas 10, Golubovic 10, Vasileiadis 3)