#FIBAU16Europe: Κατέρρευσαν οι παίδες απέναντι στη γερμανική πίεση

Όνειρο ήταν και πάει… Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε από τη Γερμανία του Ντιρκ Μπάουερμαν με 79-73 για τις θέσεις 5-8 του Eurobasket U16 στα Σκόπια και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει αύριο (13/8) μία θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2024, που θα διεξαχθεί στην Τουρκία.

Κι όμως, η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη ήταν ανώτερη για σχεδόν 30 λεπτά. Με εξαίρεση το 8-5 στο 4’, η Ελλάδα είχε διαρκώς το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το 29ο λεπτό (0-5 στο 1’, 14-21 στο 10’, 23-30 στο 15’, 26-33 στο 17’, 32-42 στο 20’), ξεφεύγοντας μάλιστα ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 21’ (32-45)!

Τα πάντα πήγαιναν καλά για την Ελλάδα μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Ντούρου έμοιαζε παγιδευμένος στην ελληνική άμυνα, ο Ρεμάγκεν φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ (3) και τα τρίποντα έπεφταν βροχή, με τους διεθνείς να έχουν 9/15 στο 1ο ημίχρονο και τους Παπασταύρου (11π.), Αλεξάκη (11π.) να βρίσκονται σε πολύ καλή μέρα. Όλα άλλαξαν όμως στο 2ο ημίχρονο.

Η ψηλότερη -και πολύ ποιοτική- Γερμανία βρήκε τους διαδρόμους προς το ελληνικό καλάθι, τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν (4/16 στο 1ο ημίχρονο, 7/12 στο 2ο), οι Ρεμάγκεν (27π.), Γκρούγιτσιτς (16π.) “πήραν μπροστά” και η άμυνά της ομάδας του Μπάουερμαν δημιούργησε πολλά λάθη (23), πετυχαίνοντας 22 πόντους από αυτά. Προσθέστε σε όλα αυτά και την καθοριστική συμβολή του παγκίτη Σεφς (13π.) και μπορείτε να καταλάβετε πως άλλαξε δια παντός η ροή της αναμέτρησης…

Κάπως έτσι το 42-50 στο 27’ έγινε 54-52 στο 29’, με τους Γερμανούς να προσπερνούν στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 4ο λεπτό! Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στη συνέχεια, καθώς η Γερμανία άρχισε να “χτίζει” μάλιστα και διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι το +14 στο 34’ (70-56) και το επιμέρους σκορ να “γράφει” 28-6 σε διάστημα μόλις επτά λεπτών!

Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και κάπως έτσι ηττήθηκε φυσιολογικά, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να διεκδικήσει τη 2η συμμετοχή της ιστορίας της σε Παγκόσμιο Κύπελλο U17 μετά την παρουσία της το 2014 στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με τους 97άρηδες. Αντιθέτως, θα παίξει για τις θέσεις 7-8 απέναντι στην ηττημένη της αναμέτρησης Σλοβενία – Σερβία.

Δεκάλεπτα: 16-21, 32-42, 57-54, 79-73

Γερμανία (Μπάουερμαν): Ρεμάγκεν 27 (5/8 βολές, 5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντούρου 8 (10 ριμπάουντ), Γκρούγιτσιτς 16 (6/18 σουτ, 4 κλεψίματα), Τσέρνιακ 3 (1), Λάστρινγκ 6 (9 ριμπάουντ) – Σεφς 13 (3κλ.), Μπένεφελντ 4, Μπάουμερ, Μπρούγκερμαν, Πέτριτς.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 17 (4/6 βολές, 2/2 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Παπασταύρου 14 (1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Σερμπεζής 8 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μακαρατζής 7 (1), Καραθανάσης 2 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) – Λέφας 14 (5/6 βολές, 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καζαμίας 7, Στέβοβιτς 2, Μουτάφης 2, Ντάψης, Πουρλίδας, Σκληρός.